Inflația din zona euro, neschimbată la 2,2% în aprilie, lăsând deschisă calea pentru noi reduceri ale dobânzilor BCE

62332037
Shutterstock

Inflația din zona euro a rămas neschimbată la 2,2% în aprilie, ratând așteptările privind o scădere, arată datele preliminare publicate vineri de agenția de statistică Eurostat.

Economiștii chestionați de Reuters anticipau o scădere la 2,1% în aprilie, față de 2,2% în martie, pe măsură ce inflația s-a temperat treptat spre ținta de 2% a Băncii Centrale Europene (BCE).

Inflația de bază, care exclude prețurile mai volatile ale alimentelor, energiei, alcoolului și tutunului, a accelerat însă la 2,7%, față de 2,4% în martie. Inflația din sectorul serviciilor, un indicator atent urmărit, a crescut din nou, ajungând la 3,9%, comparativ cu 3,5% în luna anterioară.

După publicarea datelor, euro s-a apreciat față de dolarul american și lira sterlină. Randamentele obligațiunilor au rămas aproape neschimbate, randamentul obligațiunilor germane pe 10 ani continuând să tranzacționeze cu aproximativ 3 puncte de bază mai sus, scrie CNBC.

Creșterea inflației din sectorul serviciilor a fost „probabil determinată în principal de efectele de calendar ale Paștelui,” a explicat Franziska Palmas, economist senior pentru Europa la Capital Economics, într-o notă. Ea a adăugat că aceste efecte se vor inversa în luna următoare, ceea ce lasă deschisă calea pentru noi reduceri ale dobânzilor BCE.

„Credem că rata inflației din servicii va scădea semnificativ în restul acestui an, pe măsură ce tarifele SUA vor afecta activitatea economică, iar piața muncii va continua să se slăbească,” a spus Palmas.

La rândul său, Michael Field, strateg-șef de acțiuni la Morningstar, a îndemnat la prudență, spunând că incertitudinea legată de tarife înseamnă că „orice nivel de confort pe care îl avem aici este precar.” O escaladare suplimentară a tensiunilor comerciale ar putea duce la o creștere a inflației în Europa, a avertizat el.

Field a adăugat totuși că reducerile suplimentare ale dobânzilor BCE rămân posibile. „Acest nivel relativ scăzut al inflației generale menține presiunea scăzută asupra BCE, care, la rândul său, poate reduce în continuare ratele dobânzilor,” a spus el.

Președinta BCE, Christine Lagarde, a declarat săptămâna trecută pentru CNBC că „ne îndreptăm către ținta noastră [de inflație] în cursul anului 2025, astfel că acest proces de dezinflație este atât de bine stabilit încât ne apropiem de finalizare.”

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Alexandru Nazare: Programul Rabla continuă în 2026, cu 100 milioane lei în plus faţă de valoarea iniţială

Programul Rabla va continua în 2026, cu 100 milioane de lei în plus faţă de valoarea iniţială a programului, propusă de Ministerul Mediului, a anunţat miercuri, ministrul interimar al Finanţelor, Alexandru Nazare.

Avertisment sumbru. Specialiștii din industrie anticipează că 25% dintre restaurantele din România vor dispărea

Un sfert dintre restaurantele de la noi riscă să se închidă anul acesta. Este avertismentul sumbru al experților din industria ospitalității, chiar dacă piața a crescut la aproape 8 miliarde de euro.

Din ce în ce mai puțini români se încumetă să ia credite de la bănci. Când estimează experții că ar putea scădea dobânzile

Românii care au credite, sau cei care vor să împrumute bani de la bănci, mai au de așteptat până când dobânzile vor scădea.

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Finala Europa League: Freiburg-Aston Villa 0-0. Nemții nu au niciun trofeu european, englezii vor unul nou după 44 de ani

Echipa germană SC Freiburg şi formaţia engleză Aston Villa joacă în finala Ligii Europa, miercuri, de la ora 22:00, pe Beşiktaş Park. Știrile ProTV vă prezintă meciul în format LIVE SCORE.