FMI: Datoriile statelor dezvoltate ar putea cauza o criza fiscala

60255145

Datoriile statelor dezvoltate, estimate sa atinga in acest an un nivel record pentru perioada de dupa Al Doilea Razboi Mondial, sunt nesustenabile si risca o viitoare criza fiscala, a declarat directorul general adjunct al FMI.

In medie, datoriile statelor dezvoltate vor depasi 100% din Produsul Intern Brut in acest an pentru prima data de la razboi, a spus Lipsky, intr-un discurs sustinut la Beijing.

"Impactul negativ al crizei asupra finantelor publice trebuie rezolvat inainte sa inceapa sa afecteze recuperarea si sa creeze noi riscuri. Principala provocare este de a evita o potentiala criza fiscala si de a crea, in acelasi timp, locuri de munca, sustinand si coeziunea sociala", a spus oficialul Fondului.

Viziunea lui Lipsky contrazice opiniile laureatului Nobel pentru economie Joseph Stiglitz, exprimate la acelasi forum, potrivit caruia pentru favorizarea cresterii sunt necesari noi stimuli fiscali, iar statele europene, concentrate pe austeritate, au perspective slabe.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Oamenii de afaceri din AmCham trag un semnal de alarmă: ”România traversează un moment decisiv pentru credibilitatea sa”

Camera de Comerț Americană în România, AmCham Romania, avertizează că, ”din perspectiva mediului de afaceri, România traversează un moment decisiv pentru credibilitatea sa”.

Noua lege a salarizării îngheață veniturile a peste 400.000 de bugetari. Unii vor aștepta ani întregi majorările

Noua lege a salarizării duce la înghețarea veniturilor, în următorii ani, a peste 400.000 de angajați din sectorul public, potrivit calculelor Profit.ro. 

Ryanair: „Nu există o lipsă de turişti, însă războiul cu Iranul a redus profitul companiei”

Compania aeriană Ryanair avertizează că transportatorii europeni mai slabi financiar vor avea parte de „o iarnă dificilă”, după scăderea profitului și creșterea costurilor cu combustibilul.

Recomandări
Reforma în administrație bate pasul pe loc. Ce s-a întâmplat cu posturile și angajații care ar fi trebuit să dispară

Reforma administrației publice menită să reorganizeze și să eficientizeze sistemul bugetar pare că bate pasul pe loc. Asta arată un studiu făcut cu peste 2.000 de angajați care muncesc în mai multe domenii de activitate, toți plătiți din bugetul de stat.

ANIMAȚIE. Scenariul catastrofal luat în calcul dacă explodează petrolierul cu propan de lângă Sfântu Gheorghe. Ce ar urma

Este alertă pe Marea Neagră, în apropiere de Sfântu Gheorghe. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de propan, arde, după ce, potrivit echipajului, ar fi fost lovit de trei drone, în timpul nopții. 

STENOGRAME din ședința PNL în care șase șefi de filiale au fost demiși. Veștea: „Să facem alegeri libere și să vedem”

PNL a pierdut definitiv, primul apel în disputa cu tabăra Veștea – Thuma. Curtea de Apel București a decis că rămâne suspendat actul prin care a fost convocat Congresul Extraordinar în cadrul căruia Ilie Bolojan a fost reales în fruntea partidului.