Deficitul bugetar a crescut până 8,3 miliarde lei, respectiv 0,73% din PIB

62099132

Execuţia bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2020 s-a încheiat cu un deficit de 8,3 miliarde lei, respectiv 0,73% din PIB, informează vineri Ministerul Finanţelor Publice.

În perioada similară din 2019, execuţia bugetului general consolidat s-a încheiat cu un deficit de 5,2 miliarde de lei, respectiv 0,51% din PIB.

"Comparativ cu deficitul înregistrat în perioada similară a anului trecut, deficitul pe primele două luni ale anului 2020 este explicat în principal de majorarea rambursărilor de TVA cu 0,73 miliarde lei (3,22 miliarde lei la 29 februarie 2020, comparativ cu 2,49 miliarde lei la 28 februarie 2019), respectiv creşterea cheltuielilor de investiţii cu aproximativ 1,63 miliarde lei faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, precum şi avansurile ajutoarelor naţionale tranzitorii în sectorul vegetal şi zootehnic în sumă de 1,29 miliarde lei", precizează MFP.

Astfel, veniturile bugetului general consolidat au însumat 51,28 mld lei în primele 2 luni ale anului 2020, în creștere cu 9,8% față de nivelul înregistrat în perioada similară a anului trecut.

De cealaltă parte, cheltuielile bugetului general consolidat în sumă de 59,58 mld lei (5,2% din PIB) au crescut în termeni nominali cu 14,8% față de aceeași lună a anului precedent.

Exprimate ca procent din Produsul Intern Brut, cheltuielile au înregistrat o creștere cu 0,3 puncte procentuale de la 4,9% din PIB 2019 la 5,2% din PIB în 2020.
 

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Care sunt alimentele care s-au scumpit cel mai mult în luna martie: „Lucrurile nu merg atât de bine”

Salamul, roşiile proaspete, laptele şi merele s-au scumpit cel mai mult în luna martie, comparativ cu decembrie 2019.

Florin Cîțu: Dacă este nevoie, vom prelungi perioada pentru cererile de suspendare a ratelor

Într-un interviu acordat Pro TV, Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu a anunțat că în cazul în care nu se prelungește starea de urgență și încă exista persoane care nu și-au suspendat plata ratelor, se va prelungi perioada de depunere a cererilor.

Companiile din România care ajută spitalele în lupta împotriva COVID-19

Criza cauzată de noul coronavirus a creat un val de solidaritate în România. Zeci de companii s-au mobilizat și au făcut donații importante pentru spitalele și cadrele medicale din țară.

Recomandări
Seceta golește lacul Techirghiol. Apa s-a retras zeci de metri, iar pontonul a rămas suspendat pe uscat

Lacul Techirghiol se retrage vizibil din cauza căldurii și a secetei, iar malurile arată acum complet diferit. Apa a lăsat în urmă suprafețe mari de pământ uscat și crăpat.

SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Noi condiții pe piața de creditare din România. Ce ai putea pune în plus, ca garanție, la împrumuturi - proiect BNR

Băncile ar putea avea mai multă flexibilitate atunci când acordă anumite credite, iar unele împrumuturi ar putea fi garantate cu titluri de stat.