Cum a ajuns autostrada Arad - Timisoara sa aiba nevoie de reasfaltare, la doi ani de la deschidere

×
Codul embed a fost copiat

De parca nu ar fi suficient ca suntem codasii Europei in materie de autostrazi, chiar si ce reusim sa construim nu apuca doua primaveri.

Dupa nici doi ani de folosinta, soseaua de viteza Arad-Timisoara va fi reasfaltata complet pe un sens de mers.

Iar operatiunea face parte dintr-un lung sir de reparatii, la care tronsonul a fost supus din 2011 incoace. Pana la finalizarea lucrarilor, se va circula cu restrictii de viteza.

Lucrarile de reasfaltare se desfasoara pe banda intai a sensului de mers spre Timisoara. Se lucreaza pe portiuni de cate 5 km, iar viteza este restrictionata la 60 km/h. Restrictii sunt si in zona zecilor de acostamente si poduri, aflate si ele in reabilitare.

Potrivit constructorilor, lucrarile vor dura mai bine de o doua luni. Asta in conditiile in care nici nu s-a implinit anul de la ultimele reparatii.

Citește și
autostrada transilvania
Sova: "Luni reziliem contractul cu Bechtel". Cinci parti din autostrada Transilvania, neterminate

Toamna trecuta a fost refacut stratul de asfalt, dupa ce s-a ondulat de la masinile grele si au aparut probleme la imbinarile de la poduri din cauza infiltratiilor de apa.

Luna trecuta, viaductul ce leaga localitatile Sagu de Hunedoara, Timisana, a avut nevoie de reparatii dupa ce terasamentul a cedat si au aparut crapaturi uriase in asfalt.

Tronsonul Arad-Timisoara a costat statul roman 135 de milioane de euro. Cei 32 de kilometri inaugurati in decembrie 2011 treceau atunci testul premierului Emil Boc.

La 4 ani de la inceperea lucrarilor inca lipsesc iesirile de pe autostrada, parapetii si plasele impotriva animalelor, telefoanele de urgenta, parcarile sau statile de benzina.

Desi tronsonul functioneaza in regim de autostrada, viteza a fost permanent restrictionata la 100 km/h.

Pana la predare, cheltuielile de reparatie sunt suportate de constructor. Consortiul FCC Construccion si Astaldi a amanat de mai multe ori termenul de finalizare al lucrarilor, ultimul anuntat fiind luna noiembrie.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Tanara care conducea cu 207 kilometri la ora pe Autostrada Transilvania, prinsa de politisti
Tanara care conducea cu 207 kilometri la ora pe Autostrada Transilvania, prinsa de politisti

O tanara de 27 de ani, din judetul Cluj, a fost prinsa de politisti conducand, vineri seara, cu o viteza de 207 kilometri la ora pe Autostrada Transilvania, permisul fiindu-i suspendat pentru 90 de zile, transmite corespondentul Mediafax.

Sova:
Sova: "Luni reziliem contractul cu Bechtel". Cinci parti din autostrada Transilvania, neterminate

Ministrul Dan Sova a declarat ca luni va fi reziliat contractul cu compania americana Bechtel privind constructia autostrazii Transilvania. Tot atunci va fi anuntata si suma pe care o mai are de achitat statul catre constructor.

Recomandări
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat

Prima zi din an aduce taxe majorate pentru populație și firme. Vom plăti impozite mai mari pentru locuințe și mașini, în unele cazuri dublu sau chiar triplu.

Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”
Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”

Autoritățile din Elveția sunt în plină anchetă și nu pot vorbi încă despre identitatea victimelor. În bar se aflau foarte mulți tineri.

Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”
Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, joi, că anul 2025 le-a reamintit românilor că adevărata lor forţă ”stă în unitate, în capacitatea de a rămâne împreună chiar şi atunci când drumul este dificil”.