CNBC: Alegerile din Grecia ar putea amplifica criza datoriilor in zona Euro

60572578

Alegerile din Grecia ar putea arunca din nou tara in dezordine, agitand investitorii care credeau ca acordul de restructurare a datoriilor a marcat sfarsitul unui capital major al crizei datoriilor din zona euro, relateaza CNBC.

Guvernul actual al Greciei s-a angajat la masuri dure de austeritate in schimbul celui de-al doilea program de sprijin din partea UE si FMI, in timp ce restructurarea datoriilor catre creditorii privati a provocat acestora pierderi semnificative.

Analistii se asteapta ca guvernul rezultat in urma alegerilor sa onoreze aceste angajamente, dar sa incerce probabil renegocierea unora dintre prevederile acordului cu institutiile internationale, pentru a linisti alegatorii nemultumiti de reducerea salariilor si pensiilor.

"O parte a problemei este ca guvernul elen pare ca ramane rapid fara bani. Potrivit FMI, guvernul are din nou datorii catre furnizori, astfel ca necesitatea aplicarii masurilor de austeritate, pentru a primi fonduri prin programul international, este acuta", se arata intr-o nota a bancii elvetiene UBS.

Noul guvern trebuie sa aplice rapid masurile de austeritate, in decurs de o luna de la alegeri, pentru a evita agitatia din piete, ceea ce pare improbabil avand in vedere promisiunile electorale ale partidelor, potrivit analistilor bancii.

Noul Executiv are o sarcina descurajatoare, sa reduca imediat cheltuielile bugetare cu peste trei miliarde de euro si sa pregateasca economii suplimentare de 12 miliarde de euro pentru 2013-2014, in conformitate cu acordul de salvare, pentru a cobori datoria publica la circa 117% din PIB pana in 2020.

Potrivit ultimelor sondaje de opinie, popularitatea celor mai mari partide din Grecia, Noua Democratie si PASOK este in scadere.

"Alegerile din Grecia vor avea ca rezultat formarea unui guvern care, cel putin pe hartie, va fi dedicat termenilor acordului de salvare. Dar cu economia in cadere libera si cu datoria publica la un nivel nesustenabil, criza din Grecia este departe de a se fi incheiat", considera analistii Capital Economics.

Apelurile recente ale unor lideri europeni pentru un accent mai mare pe cresterea economica si nu doar pe austeritate ar putea ajuta noul guvern elen sa ceara schimbari ale termenilor acordului de salvare, potrivit Capital Economics.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
Vești bune în România. Preţul motorinei a coborât vineri aproape de 9,5 lei/l, după ce atinsese un maxim

Preţul motorinei a coborât aproape de 9,5 lei/l vineri, la staţiile Petrom, după ce atinsese şi un maxim de 10,38 lei/l, iar cel al benzinei a fost redus la 8,72 lei/l, cu 60 de bani sub maximul lunii de 9,35 bani/l.

Vești proaste pentru bugetarii care vor măriri. Anunțul făcut de Guvern legat de legea salarizării în sectorul public

Ministrul Investiţiilor şi proiectelor europene, Dragoş Pîslaru, a declarat, joi, că este important ca proiectul legii salarizării să fie adoptat în acest an, pentru a avea o „ţintă" privind modul în care se pot rezolva inechităţile în administraţie.

Asigurările RCA rămân motorul pieței: subscrierile au depășit 10 miliarde lei anul trecut. Topul asiguratorilor din România

Piaţa asigurărilor din România a continuat să crească în anul 2025, volumul total al primelor brute subscrise ajungând la aproximativ 25,8 miliarde de lei, în creştere cu 10% faţă de anul anterior, anunță ASF.

Recomandări
Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, acum sunt aproape pustii. Prețul unei călătorii e aproape dublu

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, sunt acum aproape pustii. Asta pentru că sunt puțini românii stabiliți în străinătate, care se întorc acasă de Paște anul acesta.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Război în Orientul Mijlociu. Germania este nemulțumită de ”severitatea cu care Israelul poartă un război” în Liban

Acordul dintre Iran și Statele Unite se dovedește extrem de fragil. Teheranul continuă să controloze traficul prin Strâmtoarea Ormuz și susține că încă sunt anumite „restricții tehnice”, cum ar fi problema minelor.