Cine pierde şi cine câştigă la rectificarea bugetară. Primarii, cei mai avantajaţi

×
Publicitate

Guvernul a făcut o primă reîmpărțire a banilor publici pe anul acesta.

După o întâlnire cu liderii coaliției de guvernare, premierul Viorica Dăncilă a anunțat că au fost alocați mai mulți bani pentru sănătate, educație și pensii. În schimb, s-au tăiat fonduri de la mai multe ministere, dar și de la SRI, SIE, STS și SPP.

Au fost discuţii aprinse la Guvern pe tema împărţirii banilor din buget pentru perioada următoare. Miza - miliardele de lei din bugetul de stat. Cu două ore înainte de şedinţa executivului, la Palatul Victoria au ajuns şi liderii coaliţiei de guvernare - Liviu Dragnea şi Calin Popescu Tăriceanu.

După discuţii, premierul Viorica Dăncila a anunţat că rectificarea bugetară este una pozitivă şi ca la buget au ajuns în plus 6 miliarde de lei.

Administraţiile locale au primit o suplimentare de peste 1 miliard de lei, după ce mai mulţi primari din ţară s-au plâns că nu le ajung banii pentru cheltuieli. Ministerul Transporturilor a primit şi el bani în plus, la fel cel al Internelor, dar şi Fiscul, pentru modernizarea sistemului informatic.

Pe de altă parte, au pierdut bani ministere precum cele al Economiei, Energiei şi Turismului. Fondurile au fost reduse şi pentru Administraţia Prezidenţială şi pentru patru servicii - SRI, SIE, STS şi SPP.

Îîn 2018 au fost creşteri de pensii şi salarii. Cu aceste cheltuieli mai mari şi venituri care nu au ţinut pasul, deficitul din buget a ajuns la jumătatea anului la 15 miliarde de lei, adică dublul bugetului ministerului Sănătăţii pe un an întreg. Rectificarea bugetară ar urma să fie adoptată de Guvern la mijlocul acestei luni.

Cine a primit bani în plus la rectificarea bugetară:
- pensii: 852 mil. lei
- sănătate: 891 mil. lei
- educaţie: 178 mil. lei
- agricultura: 185 mil. lei
- administraţii locale: 1,1 mld. lei

Cine pierde bani la rectificarea bugetară:
- Ministerul Economiei
- Ministerul Energiei
- Ministerul Afacerilor Externe
- Ministerul Turismului
- Ministerul Apelor
- SRI
- SIE
- STS
- SPP
- Administraţia Prezidenţială

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Experții FMI și Băncii Mondiale avertizează: Economia lumii trece prin al treilea șoc major din ultimii ani

Experții de la FMI și Banca Mondială avertizează că economia lumii trece prin al treilea mare șoc global din ultimii ani și că urmează riscuri suplimentare legate de inflație, datorii și creștere economică.

Coreea de Sud va împărți aceeași sursă de petrol cu România. Puternica economie asiatică încheie un acord istoric

Coreea de Sud a încheiat un acord pentru achiziționarea de petrol din Kazahstan, o sursă neobișnuită pentru puterea economică asiatică ce depindea aproape în totalitate de țările din Golf. Kazahstan este principalul furnizor de țiței al României. 

Avertismentul unui consilier BNR. România a trăit peste posibilități. Datoria ajunge la pragul „fatidic” de 60% din PIB

Consilierul guvernatorului BNR, Eugen Rădulescu, a afirmat că România a avut, începând din 2017, politici bugetare care nu au mai respectat echilibrele bugetare, iar în 2024 deficitul bugetar a ajuns la 9,3% din PIB. 

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat duminică alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea, felicitându-l pe Peter Magyar pentru victorie.