Chinezii pariaza pe industria romaneasca. Investesc 350 de milioane de euro in combinatul din Dej

×
Publicitate

Chinezii s-au hotarat, in sfarsit, sa faca investitii serioase in Romania. Un urias producator de hartie din Beijing s-a angajat sa aduca 350 de milioane de euro pentru combinatul de la Dej.

Cu aceasta suma se dubleaza valoarea investitiilor chinezesti din Romania, estimate in prezent la aproape 400 de milioane de euro. Pregatirile pentru sosirea chinezilor au inceput inca din iarna. Atunci, un turn inalt de 204 metri a fost doborat. La fel s-a intamplat si cu halele, care au fost demolate de curand.

Acesta este numai inceputul, insa. Combinatul se intinde pe o suprafata de 70 hectare, iar cladirile care au ramas in picioare ar urma sa fie reconditionate si in locul celor demolate sa fie construite altele.

Pentru reconstructia combinatului, care va dura pana in 2014, ar fi nevoie de 2.000 de muncitori sezonieri si abia apoi vor urma angajarile propriu-zise. 1.300 de oameni vor putea gasi aici un serviciu.

Si in Buzau, la Parscov, chinezii au venit cu 150 de milioane de euro. Mai intai, statul chinez a investit intr-o fabrica de tigarete, unde lucreaza 300 de localnici.

Iar afacerile lor infloresc. Investitorii chinezi au ridicat si o fabrica de electronice si electrocasnice, alta in care se prelucreaza lemnul si, in curand, 40 de milioane de euro vor fi transformate intr-o fabrica de producere de componente pentru turbinele eoliene.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
FOTO care ilustreaza speranta economiei globale. Cum vede The Economist rezolvarea crizei mondiale

Absenta unui lidership in Vestul Europei devine din ce in ce mai inspaimantatoare, dar destul de familiara. Din acest motiv, Japonia ar putea reprezenta singura solutie salvatoare pentru statele din zona euro, informeaza The Economist.

Analisti bancari: Romania sta mai bine decat Ungaria, Cehia si Polonia in fata unei eventuale crize

Un studiu realizat de analistii bancii americane Citigroup arata ca Romania este printre cele mai expuse zece state emergente la criza din zona euro. In acest document, "Indicele contagiunii", se afla 22 de tari in total.

Presedintele Erste Group: "Voi face tot ce pot pentru a evita listarea BCR"

Presedintele executiv al Erste Group, Andreas Treichl, a declarat vineri ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a evita listarea BCR, intrucat o astfel de operatiune nu este necesara si va afecta calitatea grupului.

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.