Cea mai mare economie a Europei alunecă în recesiune. Declinul înregistrat la nivel național

62503443
Profimedia

Producţia industrială a Germaniei a scăzut în octombrie, reducând speranţele că acest sector-cheie se va redresa la începutul trimestrului patru din 2024 şi sporind temerile legate de intrarea în recesiune a celei mai mari economii europene.

Conform datelor publicate vineri de Oficiul Federal de Statistică (Destatis), producţia industrială a scăzut cu 1% în octombrie comparativ cu luna precedentă (când s-a înregistrat un recul de 2%), în timp ce analiştii estimau un avans de 1%. Declinul vine în urma scăderii cu 8,9% a producţiei de energie şi cu 1,9% a producţiei în sectorul auto, a precizat Destatis.

"Datele arată că încă ne confruntăm cu o scădere a activităţii în industrie", se spune într-un comunicat al Ministerului Economiei de la Berlin, transmit Bloomberg şi Reuters.

Un indicator mai puţin volatil arată că în perioada august - octombrie 2024 producţia industrială a scăzut cu 0,4% faţă de precedentele trei luni.

"Nu se întrevede un final al problemelor din industria germană. Este un start extrem de slab al trimestrului patru, sporind riscul recesiunii în perioada iernii", a apreciat Carsten Brzeski de la ING.

Datele de vineri contrastează cu cele publicate săptămâna aceasta, care arată un declin sub aşteptări al comenzilor industriale în octombrie şi chiar o uşoară creştere dacă nu se ţine cont de comenzile mari, informează Agerpres.

Declinul din industrie afectează evoluţia economiei germane, care s-a putea contracta pentru al doilea an consecutiv.

Şi preşedintele Bundesbank, Joachim Nagel, a avertizat că PIB-ul Germaniei ar putea scădea şi în 2025 dacă preşedintele ales al SUA, Donald Trump, implementează taxe vamale suplimentare la importurile din China şi alte ţări.

Analiştii avertizează că industria Germaniei va avea dificultăţi să-şi revină, pe fondul slăbiciunii cererii globale, al dificultăţilor structurale de pe plan intern şi incertitudinilor politice din ţară şi de peste hotare.

Anul trecut, Germania a avut cea mai slabă performanţă în rândul economiilor din G7. De asemenea, Germania are cea mai mare pondere a exporturilor în PIB, în G7, şi este puternic dependentă de comenzile externe, a explicat Thomas Gitzel, economist şef la VP Bank.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Cum ar arăta România dacă nu am fi în UE: Mai puține locuri de muncă, taxe mai mari. O Dacie ar fi cu 2.000 de euro mai mult

O analiză recentă arată că dezvoltarea economică de care România a avut parte în ultimii 10 ani se datorează faptului că țara noastră a fost în UE. INS arată că doar în 2023, 72,7% din exporturile noastre au fost către piața comună.

Bursele europene au închis în creștere, în timp ce investitorii urmăresc instabilitatea politică din Franța

Acţiunile europene au continuat tendinţa ascendentă pentru a şasea sesiune consecutivă, indicele regional Stoxx 600 închizând în urcare cu 0,43%, transmite CNBC.

Încrederea investitorilor din România este la un nivel minim. Dacă leul se depreciază vor crește ratele și facturile

Din cauza incertitudinilor politice, încrederea investitorilor din România este la un nivel extrem de scăzut atins doar în primul an de pandemie.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.