Germania anunta cea mai mare crestere salariala din ultimii 20 de ani. Cum va fi afectata Romania

×
Publicitate

Mai bine de 3 milioane si jumatate muncitori vor duce din aceasta luna cu peste 4% mai multi bani acasa.

Este un lucru nemaipomenit, inclusiv pentru economia romaneasca, spun expertii. Nemtii isi vor spori consumul si vor cumpara si marfurile noastre.

Dupa lungi negocieri, sindicalistii germani i-au convins pe patroni sa deschida robinetul cu salarii.

O veste care i-a cazut numai bine constructorului auto de la Mioveni, de unde nemtii au cumparat 40.000 de masini doar in anul 2011.

Practic, daca vor creste lefurile, oamenii vor merge mai des la cumparaturi, iar prin asta vor influenta toata piata.

Nemtii sunt principalii nostri parteneri de la export. Anual, le trimitem de la bujii si airbaguri, pana la panouri electrice, produse alimentare, textile, sau minerale, de peste 8,3 miliarde de euro.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Aderarea Romaniei la Zona Euro, in 2015, pusa sub semnul intrebarii de Daniel Daianu

Este posibil ca Romania sa nu treaca la euro in 2015, asa cum a fost stabilit. Daniel Daianu, consilier de stat al premierului, spune ca tinta asumata de tara noastra nu este realista, pentru ca economia nu este pregatita deocamdata pentru acest pas.

Peste 1.400 de bancheri au plecat din sistem in trei luni. Ce salarii au cei ramasi in 41 de banci

Personalul din sistemul bancar s-a redus in primele trei luni ale anului cu 1.403 de angajati, de la 65.772 la 64.369 salariati, unul dintre cele abrupte ritmuri de scadere trimestriala de la debutul crizei.

Afacere inspirata din Scriptura. Trei miliardari au construit Arca lui Noe GALERIE FOTO

Arca lui Noe a fost construita in urma cu zeci de mii de ani pentru a salva speciile de pe Pamant, potrivit Scripturilor. Vasul a existat insa doar in imaginatia celor fascinati de misterele potopului biblic.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.