Aderarea Romaniei la Zona Euro, in 2015, pusa sub semnul intrebarii de Daniel Daianu

×
Publicitate

Este posibil ca Romania sa nu treaca la euro in 2015, asa cum a fost stabilit. Daniel Daianu, consilier de stat al premierului, spune ca tinta asumata de tara noastra nu este realista, pentru ca economia nu este pregatita deocamdata pentru acest pas.

Pentru moment guvernul spune ca nu a discutat aceasta problema. Iar reprezentantii BNR nu vor sa comenteze.

Declaratia lui Daniel Daianu vine ca urmare a unor informatii aparute in presa potrivit carora autoritatile ar fi amanat termenul de trecele la euro pana in 2019.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Încă o instituţie din România contestă decizia care blochează banii ROMATSA la cererea Pfizer. Când se judecă contestaţiile

Ministerul Finanţelor a formulat la rândul său o contestaţie referitoare la decizia Tribunalului de primă instanţă din Bruxelles prin care Eurocontrol blochează plata sumelor datorate ROMATSA, la solicitarea Pfizer.

Eurostat: România, printre ţările UE cu cele mai mari scumpiri anuale ale carburanţilor în luna iunie

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 13,7%, în luna iunie 2026, comparativ cu luna iunie 2025.

Secretarul american al Apărării: Războiul din Iran a costat, până acum, 37,5 miliarde de dolari. Trump mai vrea 67 miliarde

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a estimat că războiul din Iran a costat Statele Unite până în prezent 37,5 miliarde de dolari, o creştere de aproape 30% faţă de cifra anterioară de 29 de miliarde de dolari.

Recomandări
S-a prescris. Curtea de Apel Bucureşti a anulat condamnarea de 5 ani de închisoare a fostului şef al ANAF Sorin Blejnar

Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea unei condamnări de 5 ani închisoare primită de fostul şef al ANAF Sorin Blejnar în anul 2019 pentru trafic de influenţă, motivul invocat de judecători fiind faptul că faptele s-au prescris.

Soluţie pentru românii afectați de atacul cibernetic de la Agenția de Cadastru - prelungire până la 31 august

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunţat miercuri că a convocat Camera superioară a Parlamentului în sesiune extraordinară pentru perioada 27-31 iulie.

Reacția lui Dominic Fritz, după ce PSD a acuzat USR că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid

UPDATE. Președintele USR, Dominic Fritz, a reacționat, miercuri, după ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, a acuzat Uniunea Salvați România că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid, făcând aluzie la procesul pierdut de Fritz cu ANI.