Au crescut rezervele valutare ale BNR. Câți bani are România în conturi din străinătate

62258848

Rezervele valutare la Banca Naţională a României (BNR) au urcat la finalul martie la nivelul de 53,229 miliarde euro, faţă de 52,001 miliarde euro la 28 februarie 2023.

”La 31 martie 2023, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la nivelul de 53,229 miliarde euro, faţă de 52,001 miliarde euro la 28 februarie 2023.

În cursul lunii au avut loc următoarele operaţiuni: intrări de 2,425 miliarde euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor; alimentarea contului Comisiei Europene şi altele; Ieşiri de 1,197 miliarde euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută şi altele”, arată datele BNR, potrivit News.

Rezervele internaționale ale României sunt de 59,289 miliarde euro

Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 6,060 miliarde euro.

Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 31 martie 2023 au fost de 59,289 miliarde euro, faţă de 57,682 miliarde euro la 28 februarie 2023.

Plăţile scadente în luna aprilie 2023 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor, însumează circa 727 milioane euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Curtea de Conturi: Statul trebuie să recupereze o datorie de aproape 400 de milioane de euro de la frații Micula

Raportul Curții de Conturi pe anul 2021 critică felul în care ANAF a acționat în cazul Micula, pentru recuperarea unui ajutor de stat acordat ilegal de aproape 400 de milioane de euro, informează Economedia.

Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor la toate centrele sale de tranzacţionare din UE

Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor la toate centrele sale de tranzacţionare din Uniunea Europeană, începând cu luna mai, pentru a preveni potenţialele distorsiuni ale pieţelor energetice europene.

Economistul Rădu Crăciun: ”Cred că se vor alinia trei planete, generând o explozie a cererii pentru afacerile românești”

Cei care, de 1 an de zile, ne avertizează că criza economică se va abate asupra economiei mondiale în 2023, zilele acestea jubilează, este de părere economistul Radu Crăciun.  

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.