ANOFM: Rata şomajului la nivel naţional a scăzut uşor, la 3,08%, în februarie

62117277
Getty

Rata şomajului înregistrat la nivel naţional a fost de 3,08%, la sfârşitul lunii februarie 2023, mai mică decât cea din luna anterioară cu 0,01 puncte procentuale, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM).

Numărul total de şomeri a fost de 241.222 de persoane, mai mic cu 841 de persoane faţă de cel înregistrat la finele lunii anterioare.

Din totalul şomerilor înregistraţi, 45.452 au fost şomeri indemnizaţi şi 195.770 neindemnizaţi. Numărul şomerilor indemnizaţi a scăzut cu 808 de persoane, iar numărul şomerilor neindemnizaţi s-a redus cu 33 de persoane faţă de luna precedentă.

Pe medii de rezidenţă, 68.114 şomeri provin din mediul urban şi 173.108 şomeri provin din mediul rural.

Numărul şomerilor femei la 28 februarie 2023 era de 113.047 persoane, în timp ce numărul şomerilor bărbaţi era de 128.175 de persoane.

Cei mai mulţi şomeri aveau între 40 - 49 de ani (59.616), urmaţi de cei cu vârsta peste 55 ani (48.145), la polul opus aflându-se persoanele între 25 - 29 de ani (17.396).

"Referitor la structura şomajului după nivelul de instruire, şomerii fără studii şi cei cu nivel de instruire primar au o pondere însemnată în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele ANOFM (29,46%). Şomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 30,05% din totalul şomerilor înregistraţi, iar cei cu studii universitare 4,38%", se precizează în comunicatul ANOFM.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Au crescut rezervele valutare ale BNR. Câți bani are România în conturi din străinătate

Rezervele valutare la Banca Naţională a României (BNR) au urcat la finalul martie la nivelul de 53,229 miliarde euro, faţă de 52,001 miliarde euro la 28 februarie 2023.

Curtea de Conturi: Statul trebuie să recupereze o datorie de aproape 400 de milioane de euro de la frații Micula

Raportul Curții de Conturi pe anul 2021 critică felul în care ANAF a acționat în cazul Micula, pentru recuperarea unui ajutor de stat acordat ilegal de aproape 400 de milioane de euro, informează Economedia.

Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor la toate centrele sale de tranzacţionare din UE

Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor la toate centrele sale de tranzacţionare din Uniunea Europeană, începând cu luna mai, pentru a preveni potenţialele distorsiuni ale pieţelor energetice europene.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.