Afaceri de succes prin Google Translate. Chinezii investesc peste un miliard de euro in Romania

×
Publicitate

Companiile chinezesti sunt atrase de economia romaneasca. Investitiile venite din uriasa tara asiatica vor depasi un miliard de euro in 2012, de 5 ori mai mult fata de ultimii 20 de ani.  

Banii vor merge in liniile comerciale din portul Constanta, fabricile de telefonie si, cel mai recent, in energie.

Aproape 1 miliard de euro vor fi investiti de chinezi la complexul energetic din Rovinari, dintr-o simpla intamplare. Dupa ce a fost refuzat de americani, directorul intreprinderii, Vasile Tudorescu, i-a gasit pe chinezi... dupa o cautare pe internet.

"Compania nationala de electricitate. Nu era greu de gasit, era singura. Le-am trimis niste emailuri. Eu le trimiteam in romana, ei imi scriau in chineza, le traduceam cu Google si ne-am inteles. In primavara lui 2010 o delegatie din China, la nivel destul de inalt, a venit in Romania", povesteste Vasile Tudorescu.

Negocierile nu au fost usoare. Chinezii au avut cateva pretentii pentru a veni cu banii.

I-a convins ca vor avea piata pentru electricitatea produsa, asa ca au batut palma la inceputul acestei luni.

Chinezii vor construi un nou grup energetic automat la Rovinari, care va dubla randamentul complexului pana in 2014. Mai mult, vor fi create peste o mie de locuri de munca.

La Constanta, chinezii au investit intr-o linie comerciala care face legatura cu Shanghai. Asa ca, in port, in loc de nave obisnuite intra portcontainerele gigantice.

Cu o lungine de aproape 300 de metri, adica de doua ori fata de un teren de fotbal si inaltimea unui bloc de 10 etaje, aceasta nava reuseste sa aduca in fiecare saptamana la noi in tara aproape 500 de containere cu marfuri de tot felul.

Dar vom si exporta ingrasaminte, produse siderurgice, vin.

Iar pentru ca picatura chinezeasca de vin romanesc sa se transforme in sute de mii de litri de vin exportati pe uriasa piata, o delegatie oficiala de la Beijing s-a intalnit cu premierul roman. In tara noastra sunt peste 10.000 de firme chinezesti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Economia "de teflon" a Germaniei incepe sa simta criza din zona euro. "Insule economice nu exista"

Increderea mediului de afaceri german s-a prabusit in mai, intrucat dificultatile din zona euro au nelinistit firmele, amenintand cu sfarsitul izolarii celei mai mari economii europene fata de problemele din uniunea monetara.

Ziua si recordul pentru euro. Cursul valutar a ajuns la 4,4662. Analisti: Situatia nu se va schimba

Cursul de azi le-a dat ameteli oamenilor indatorati pana peste cap. Mai grav este ca situatia nu se va schimba in bine, potrivit analistilor din piata.

Grecii au ajuns la disperare. Turismul incepe sa se clatine, dupa ce strainii si-au anulat vacantele

Unul dintre pilonii economiei grecesti, aflata aproape de colaps, incepe si el sa se clatine. Industria turismului a scazut cu 20% anul acesta, dupa ce strainii si-au anulat vacantele pe insule, speriati de situatia politica de acolo.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.