Mihai Chitac a fost eliberat din penitenciarul Jilava

×
Publicitate

Chitac a parasit duminica Spitalul Penitenciar Jilava, urmand sa se interneze luni in Spitalul de Urgenta Floreasca, unde medicii vor decide cand va fi supus interventiilor chirurgicale pentru care instanta a admis eliberarea lui pentru o luna.

 

Mihai Chitac a fost asteptat la poarta inchisorii de fiica lui.

La iesirea din penitenciar, el le-a declarat reporterilor ca nu-i este teama sa se opereze.

"La varsta mea, teama a fugit din mine", a spus Chitac, care a adaugat ca Spitalul Penitenciar Jilava "este foarte modern fata de altele".

Nu va sta prea mult timp acasa. Luni dimineata se va interna la Floreasca, unde urmeaza sa fie operat de doua ori, la splina si la inima.

Decizia eliberarii temporare a lui Mihai Chitac, incepand cu duminica dimineata, a fost luata zilele trecute de Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti.

Este de a doua intrerupere a executarii pedepsei de 15 ani, pe care a primit-o dupa ce a fost gasit vinovat, alaturi de Victor Athanasie Stanculescu, pentru evenimentele sangeroase de la Timisoara, din decembrie '89.

In cele 30 de zile de libertate, pe langa obligatia de a se interna pentru cele doua operatii, fostul general mai trebuie sa respecte cateva conditii: sa nu paraseasca Bucurestiul, sa nu isi schimbe domiciliul, sa se prezinte la politie daca este chemat si sa nu poarte arme de foc.

Intrebat de perioada mica pe care o are la dispozitie pentru a fi operat, Chitac a spus ca asa cum sunt legile, asa le executa.
Chitac le-a urat reporterilor vacanta frumoasa, spunandu-le ca se vor revedea la sfarsitul anului.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Ministrul Apărării: „România trebuie să-şi dezvolte propriul software pentru drone şi să intre în zona de coproducţie”

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că, după incidentele cu drone, România are nevoie de dezvoltarea unui software propriu și de coproducție în domeniu.

Trei minori, loviți de o mașină proiectată pe scuar în cartierul Drumul Taberei. Au fost transportați de urgență la spital

Trei minori au fost loviţi de un autovehicul proiectat pe un scuar, duminică, în urma unui accident rutier produs pe Bulevardul Drumul Taberei din Bucureşti.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Recomandări
Armata Română vrea să investească masiv în drone, peste 400 de milioane de euro. Ce a reușit România până acum

Peste 400 de milioane de euro va cheltui Armata Română în următorii ani pentru a se dota cu drone de toate felurile. Zeci de firme se bat pe contracte.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.