Preot mort intr-un accident provocat de un politist de la Rutiera!

×
Publicitate

Un accident teribil i-a curmat viata, sambata noapte, unui preot din Falticeni, dar si unui prieten, care-l insotea in calatorie.

 

Mergeu impreuna cu nevestele si un copil de 14 ani spre Pascani, unde parintele era asteptat sa slujeasca la sfintirea unei biserici. Dar le-a iesit in cale un camion, condus de un politist aflat in timpul liber, care intrase intr-o depasire periculoasa. S-au izbit frontal, iar autoturismul a fost zdrobit.

Cand au ajuns echipele de salvare la locul accidentului, preotul de 55 de ani, care era la volanul autoturismului, murise deja. Prietenul lui, aflat pe scaunul din dreapta, a fost resuscitat patruzeci de minute, dar nici inima lui n-a rezistat.

Pe bancheta din spate se aflau sotiile preotului si ale prietenului sau. Aceasta din urma isi luase si copilul in masina. Au scapat ca prin minune, doar cu cateva rani usoare.

Cel care conducea camionul care le-a aparut in fata este agent la Brigada Rutiera din Suceava. Era in timpul liber si avea permis pentru toate categoriile. Colegii lui vor sa afle daca efectua un transport autorizat.

Preotul era asteptat sa slujeasca la sfintirea unei biserici din Pascani. A murit cand mai avea 5 kilometri pana acolo.

Politistul care a provocat accidentul lucra la Circulatie de 19 ani. Este este cercetat pentru ucidere din culpa.

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Dunărea va coborî zilele acestea în România la cel mai scăzut nivel din istorie. Ce debit va avea

Debitul Dunării la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) va fi în scădere uşoară, până la valoarea de 1350 m3/s, sub nivelul minim istoric de 1400 mc/s din 1985, potrivit datelor afişate de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).

Un urs a fost filmat în timp ce devasta o mașină pe Transfăgărășan. Proprietarii ar fi plecat într-o drumeție în zonă

Continuă atacurile sălbăticiunilor pe Transfăgărășan. Un urs a făcut prăpăd într-o mașină lăsată la marginea drumului.

Veste bună privind centrala nucleară de la Cernavodă, după detonarea unei stânci în apropierea braţului Bala al Dunării

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Recomandări
Veste bună privind centrala nucleară de la Cernavodă, după detonarea unei stânci în apropierea braţului Bala al Dunării

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Cupolă de foc în România: ANM anunță 41 de grade și nopți tropicale. Când se domolește canicula și unde vin furtunile

Canicula va persista în România toată săptămâna, conform prognozei meteorologice emise marți de ANM. Patru județe din vestul țării rămân sub cod roșu de caniculă.

Republica Moldova a activat planul de criză: restricții la consumul de energie și apă. Se caută surse alternative din România

Comisia Naţională de Management al Crizelor din Republica Moldova a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situaţiei din sectorul energetic şi a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru.