Fara serviciu. Disponibilizarile curg pe banda rulanta

×
Publicitate

Ramasi brusc fara comenzi, exportatorii romani simt din plin criza economica. La Cluj, sute de oameni care lucrau pentru pietele din strainatate au ramas someri.


Previziunile sunt sumbre: alte cateva mii sunt in pericol sa ramana pe drumuri.

La Turda, peste 130 de femei sunt nevoite sa-si caute un nou loc de munca. Ramas fara comenzi, patronul lor, un italian, spune ca in acest moment este dator si fata de angajati si fata de stat.

In aceasta fabrica, se faceau lunar peste 10.000 de perechi de pantofi.

Si la Huedin, patronul unei fabrici de mobila si-a concediat de curand 400 dintre angajati.

Autoritatile se tem ca rata somajului se va dubla in regiune pana la sfarsitul anului.


Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Bistrita Nasaud, locul accidentelor de final de saptamana

Ghinioanele s-au tinut lant sambata noapte pe soselele din Bistrita Nasaud! Doua persoane au ajuns la spital, in urma unui accident in care au fost implicate doua masini care s-au ciocnit si au ajuns intr-o rapa.

Si-a gasit sfarsitul in somn!

Un barbat de 67 de ani din Zalau a fost gasit fara suflare in patul sau, cel mai probabil intoxicat cu monoxid de carbon.

Cainii mor de foame la adapostul de la Gherla

Nicio amenda nu sperie suficient de mult, ca oamenii sa nu mai chinuie animalele. O confirma cativa asa-zisi ingrijitori angajati la un adapost pentru caini din Gherla.

Recomandări
Nicușor Dan i-a convocat pe liderii partidelor la Cotroceni. Președintele așteaptă soluția pentru formarea noului guvern

Președintele Nicușor Dan i-a convocat vineri, de la ora 18:00, la Palatul Cotroceni, pe liderii partidelor din coaliția de guvernare și pe reprezentantul minorităților naționale, într-o întâlnire dedicată situației politice și priorităților guvernării.

Siegfried Mureșan este propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier. ”Știu exact ce am de făcut”

Europarlamentarul Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, au anunțat marți cele trei partide. ”Știu exact ce am de făcut”, a declarat Mureșan, după anunțul nominalizării sale.

Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.