Liber la constructie pe axa nord-sud a Capitalei:au fost daramate cladiri

×
Publicitate

UPDATE: Cea mai mare constructie urbana din ultimii 20 de ani isi face loc in peisajul Capitalei. Desigur, nu fara scandal si nici fara semne de intrebare.

Vorbim despre bulevardul Uranus, care va lega Piata Victoriei de Palatul Parlamentului, in aproximativ 15 minute. Pentru acest proiect controversat, autoritatile au cheltuit deja 29 de milioane de euro, doar pentru exproprieri. Abia joi seara a inceput si demolarea cladirilor paraginite.

In total, 86 de cladiri vor disparea de pe fata pamantului, cele mai multe de pe tronsonul Berzei-Buzesti. In locul lor va aparea un nou Magheru, spun autoritatile. Adica un bulevard cu 6 benzi si doua linii de tramvai. Pentru exproprierea imobilelor, primaria spune ca a platit 29 de milioane de euro in 4 ani.

13 dintre cladiri sunt monumente istorice, printre care Hala Matache, Hotelul Marna si o casa in care a locuit Mihai Eminescu. ONG-urile cer blocarea proiectului, insa autoritatile sunt acoperite de acte.

Lupta se da de cealalta parte cu locatarii cladirilor nationalizate. Unii dintre ei sunt proprietari cu acte. Familia Covrig, de exemplu, a cumparat acum zece ani aici doua camere. Primaria le-a promis 25.000 de euro despagubire. Insa oamenii se tem ca vor ramane pe drumuri.

Altii sunt chiriasi ai primariei. Tocmai de aceea primaria i-a mutat deja in alte apartamente ale municipalitatii. O familie de opt persoane, printre care si trei copii sub cinci ani, stau intr-o garsoniera de 13 metri patrati.

Indiferent de cati nemultumiti lasa in urma, proiectul merge mai departe. Piata Victoriei se va lega de Piata Cosbuc. Astfel se va ridica un nou pasaj peste Dambovita, iar un tunel va trece pe sub catedrala Mantuirii Neamului, pentru care primaria a cerut deja binecuvantarea Patriarhului. Totul pentru ca intr-un final, diametrala de la nord la sud, adica 12,5 kilometri sa fie parcursa intr-un sfert de ora.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un preot,spovedit de procurori.S-a luat de 2 politisti care ajutau o femeie

E vorba despre un preot din judetul Iasi care a fost retinut, dupa ce s-a luat pe strada de doi politisti.Parintele nu se prea tine departe de scandaluri si in ultimii ani a fost implicat in zeci de procese si risca sa fie obligat sa se lase de preotie.

Hoti de tot rasul! Surprinsi de politisti cand voiau sa fure un bancomat

Actiunea s-a petrecut la un bancomat din strada Iuliu Maniu din Capitala si are in prim-plan patru hoti. Unul dintre acestia a fost prins in timp ce taia balamalele aparatului, iar ceilalti trei au reusit sa fuga.

L-au sapat hotii. Avea 35.000 de euro ascunsi intr-o groapa

UPDATE: "Mi-au fost furat 35.000 de euro pe care ii ingropasem in spatele casei". Cand au auzit una ca asta, politistii din Cenad au banuit ca cineva rade de ei.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.