Emoții și pregătiri pentru marele meci al României cu Olanda, de la EURO 2024. Fanii români, marș special în Munchen

×
Codul embed a fost copiat

Naționala pregătește meciul de marți cu Olanda din optimile EURO 2024. În timp ce jucătorii se antrenează, suporterii își fac și ei încălzirea.

Astăzi, cei care au ajuns în Munchen au mărșăluit prin oraș și au cântat imnul. Problema biletelor încă nu a fost rezolvată. Conform regulamentelor, UEFA le-a rezervat românilor 7.000 de bilete, însă Federația noastră de fotbal cere mai multe.

Jucătorii lui Edi Iordănescu și-au început ziua cu un antrenament, alergare ușoară și exerciții de rezistență. Portarul naționalei, Florin Niță este optimist pentru meciul de marți seară, deși echipa Olandei este de aproape 10 ori mai scumpă decât a noastră.

Florin Niță - portar:Au o echipă destul de bună, cu jucători care joacă prin Anglia, prin Spania, Germania, sunt o forță pe care nu cred că putem să o egalăm. Dar prin unitatea și determinarea pe care trebuie să o avem, cred că o să compensăm. Mulțumim! Vă mulțumesc și îmi cer scuze pentru emoțiile pecare le am, dar...”

UEFA a rezervat câte 7.000 de bilete pentru fiecare dintre cele două echipe. Capacitatea stadionului este de aproape 64.000 de locuri, însă pentru că multe bilete au fost cumpărate înainte de aflarea echipelor care vor juca, au mai rămas puține pentru fanii români și olandezi.

Prima surpriză din „optimile” EURO 2024: Elveția a eliminat Italia, campioana Europei. Viitoarea adversară din „sferturi”
Moldova e o țintă, dar România nu este un teritoriu în care Putin poate „progresa” în situația politică, dar Moldova este o țintă, spune Kasparov

Oficialii au anunțat că vor fi puse la vânzare pe platforma UEFA Ticketing ultimele bilete rămase cu două zile înainte de meci. Aceste bilete sunt cele care nu au fost revendicate de suporterii prezenți la meciurile din faza grupelor.

Pe străzile din Munchen, fanii au organizat un marș pentru echipa națională. Suporterii s-au oprit la un restaurant românesc, unde marți sunt așteptați zeci de români să vadă meciul.

Se fac pregătiri și pentru cazări. Corina deține un hotel în Munchen și a avut grijă ca românii să se simtă ca acasă. Personalul hotelului este în totalitate format din români.

Corina Kreis - proprietera unui hotel din Germania: „O să le spunem românilor bine ați venit la noi! Avem bere pusă la rece. În fiecare cameră avem români, deci o să avem peste tot televizoare cu meciul. Semințe și bere. La meciul cu Ucraina am avut casa plină de români. A fost foarte frumos. I-am așteptat cu bună ziua, s-au șocat inițial. Am avut trei camere de ucrainieni și după meci am sărbătorit afară”.

Până acum la campionatul european au fost prezenți peste 90 de mii de suporteri români. Astfel că țara noastră ocupă locul 5 la numărul de fani prezenți. Pe primul loc fiind turcii, iar pe ultimul - spaniolii.

NEWS ALERT Lovitură înainte de România - Olanda! Un titular nu s-a antrenat cu restul echipei

Germania s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale EURO 2024, după un meci uluitor cu Danemarca.

Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată, sâmbătă (29 iunie), de Elveția, în optimile de finală ale EURO 2024, la Berlin.

"Dragonul" e gata de luptă. Radu Drăgușin, mesaj categoric înaintea meciului cu Olanda: "O să dăm totul pe teren"

Radu Drăgușin, 22 de ani, cel mai bine cotat fotbalist român al momentului, e pregătit pentru următorul meci de la EURO 2024, cel cu Olanda, din optimile de finală ale competiției.

”A jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa din Franța este nemiloasă cu președintele Emmanuel Macron

”Macron a jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa franceză este nemiloasă cu președintele Macron după ce „Adunarea Națională”, extrema-dreaptă populistă, a câștigat primul tur al alegerilor legislative.

Selecționerul Țărilor de Jos: „România este o echipă agresivă”. Meciul e LIVE pe PROTV și VOYO, marți de la 19:00

Unitate, ambiție și sacrificiu total. Asta cere selecționerul Iordănescu pentru meciul de marți cu Olanda.

Surse: PSD ia în calcul varianta organizării alegerilor prezidențiale în luna octombrie

Cei mai mulți dintre liderii partidelor politice vor ca alegerile prezidențiale să fie organizate la termen, la finalul lunii noiembrie.