Tanasescu: Romania poate acoperi gaura din buget, dar va plati scump

60194463

Pana la sfarsitul acestui an, fiecare bugetar isi va lua un concediu fara plata de cel mult opt zile, adica patru zile in noiembrie si patru zile in decembrie, si nu zece zile, cat prevede legea de reorganizare a unor institutii si autoritati publice.

In consecinta, si economiile pe care le va face statul prin aceasta masura vor fi mai mici fata de calculele initiale, respectiv 80% din cele 1,6 miliarde de lei, adica 1,28 miliarde de lei, a anuntat luni Gheorghe Pogea, ministrul interimar al Finantelor si Muncii.

Finantele nu vor reusi decat partial sa reduca din cheltuielile statului, ceea ce se va regasi intr-o depasire a deficitului bugetar peste nivelul de 7,3%, convenit cu Fondul Monetar International (FMI). Un deficit si asa ridicat, care va trebui sa fie acoperit prin imprumuturi masive ale statului pana la sfarsitul anului, estimate la aproximativ 5 miliarde de euro.

Citeste mai multe despre acest subiect, pe www.gandul.info

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Asigurarile pentru case, mai ieftine cu 20%

Politele de asigurare pentru locuinte s-au ieftinit in medie cu 20%, ca urmare a scaderii valorii de piata a locuintelor.

Cursul de schimb s-a mentinut sub 4,3 lei/euro

UPDATE: Interesul redus pentru leu al jucatorilor din piata valutara interbancara s-a mentinut si in sedinta de marti, iar cursul de schimb a oscilat nesemnificativ, sub 4,3 lei/euro.

Dobanzi mai mici la creditele in lei, abia peste jumatate de an!

Doriti credite mai ieftine? Mai aveti de asteptat cateva luni, ne transmit bancherii, chiar daca guvernatorul Mugur Isarescu le-a atras atentia ca dobanzile practicate de ei sunt mult prea mari.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.