Prima scadere de pret la locuintele noi

60162561

Preturile apartamentelor noi au inregistrat in septembrie prima scadere din "era moderna" a pietei imobiliare, de la un nivel mediu de 1.909 euro/metrul patrat construit, cu TVA inclusa, la un nivel de 1.900 de euro/metrul patrat.


Scaderea nu este una semnificativa (0,5%), dar contrazice opiniile care sustineau ca preturile apartamentelor noi nu pot scadea din cauza costurilor ridicate cu dezvoltarea. Potrivit BREI, preturile apartamentelor noi stagnau inca din luna mai a acestui an.

Pe de alta parte, preturile apartamentelor vechi din Capitala si-au accentuat scaderea, ajungand la un nivel mediu de 1.665 de euro/metrul patrat, cu 5% mai mic fata de luna precedenta si cu aproape 12% fata de inceputul anului. 

Cea mai importanta scadere din luna septembrie au inregistrat-o apartamentele din sectorul 1, unde preturile au coborat cu 13%, la un nivel de 2.022 euro/metrul patrat.

Mai multe pe www.zf.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Am crescut cat pentru un an intreg, vine si derdelusul: bursa pe minus

Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a deschis sedinta de miercuri in usoara scadere, indicele compozit BET-C coborand cu 1,04%, pe o piata cu o lichiditate 1,19 milioane euro (4,49 milioane lei).

Islanda obtine bani din Norvegia si Danemarca

Islanda, tara europeana cea mai afectata de criza financiara, a apelat la Norvegia si Danemarca pentru a obtine imprumuturi in moneda straina.

Grupul german Bayer isi va delista actiunile de pe bursa din Tokyo

Producatorul de produse farmaceutice si chimice Bayer a anuntat, miercuri, ca intentioneaza ss-si delisteze actiunile de la bursa din Tokyo, apreciind ca volumele tranzactiilor nu justifica nivelul costurilor.

Recomandări
RO-Alert în Galați. O dronă a intrat în spațiul aerian al României. Ministerul Apărării din R. Moldova a confirmat

A fost din nou alertă în Galați, luni dimineață. O dronă care a traversat Republica Moldova a pătruns în spaţiul aerian al României, în județul Galați. Ministerul Apărării a ridicat două avioane F-16 și un elicopter, care să verifice zona.

România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.

Rezultate finale Bacalaureat de toamnă 2026. Notele după contestații au fost publicate. Rata de promovare a crescut

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat 2026 au fost publicate, luni, 24 august, pe platforma Ministerului Educației, bacalaureat.edu.ro, și la centrele de examen.