Expertii FMI: economia mondiala isi revine greu. China e de vina

×
Codul embed a fost copiat

Toate drumurile duc zilele acestea nu la Roma, ci la Davos, in Elvetia. Sefi de guverne si economisti de prestigiu incearca sa afle daca planeta intrata in criza are sanse de "insanatosire" in 2011.

Si pentru multi, vestile nu sunt deloc bune. Totul din cauza Chinei, a carei crestere economica, anuntata de FMI, le intrece cu mult pe ale celorlalte mari puteri luate la un loc.

Expertii FMI sustin ca economia mondiala isi revine "in doua viteze". Potrivit lor, China va avea anul acesta o crestere economica de 9,6%. La mare distanta, Statele Unite nu vor trece de 3%, iar tarile din zona euro abia se zaresc la orizont, cu 1,5%.

"Daca ne uitam la pietele tarilor emergente, observam ca se misca foarte repede. Si credem ca asa vor face cel putin pana anul viitor. Problema lor este riscul supraincalzirii", este de parere Olivier Blanchard, economist-sef la FMI.

Pe de alta parte, "in ceea ce priveste economiile avansate, aici cresterea este mult mai lenta si mai mica. Inca au de acoperit un deficit bugetar urias si din cauza asta si somajul este ridicat", a explicat Blanchard.

Citește și
inflatie
Economia Romaniei se va redresa lent in 2011, dupa un declin de 2% in 2010

Recent, expertii FMI avertizau ca Uniunea Europeana trebuie sa intareasca fondul de intrajutorare pentru zonei euro, pentru ca altfel ar creste riscul instabilitatii mondiale. Asta dupa ce Spania a anuntat ca are nevoie de 20 de miliarde de euro pentru a face bancile sa functioneze in conditii optime. Si nici Portugalia nu se simte prea bine.

 "Spania sta mai bine decat noi sau mai rau, depinde cum privesti problema. Daca exista riscul unei contaminari? Ei bine, in ceea ce priveste pietele financiare, daca toata lumea crede ceva, exact asta se va intampla", a spus Luis Miguel Beleza, fost ministru portughez al finantelor.

Cu alte cuvinte, daca economistii seamana panica, vom avea o redirectionare masiva de capital dinspre economiile avansate catre cele emergente. Adica o noua problema.

"Fluxurile de capital sunt in egala masura o binecuvantare si un blestem. Asta pentru ca poti imprumuta mai ieftin, dar imprumuturile pot fi dificil de returnat", a declarat Olivier Blanchard.

Forul Economic Mondial: lumea nu este pregatita sa faca fata unor noi socuri

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Cand vom trai ca in 2008? Cel mai devreme peste doi ani!
Cand vom trai ca in 2008? Cel mai devreme peste doi ani!

Romania va avea anul acesta o crestere economica de 1,5%, insa va ajunge la nivelul dinaintea crizei abia in 2013 sau 2014. Aceasta este prognoza agentiei COFACE, care acorda ratinguri unui numar de 155 de tari.

Economia Romaniei se va redresa lent in 2011, dupa un declin de 2% in 2010
Economia Romaniei se va redresa lent in 2011, dupa un declin de 2% in 2010

Romania va inregistra o redresare economica lenta in 2011, dupa un declin de 2% in 2010, se va confrunta cu masuri dure de austeritate, iar opozitia fata de acestea poate produce instabilitate, estimeaza Economist Intelligence Unit.

"Ne indreptam catre o criza alimentara globala"

Este avertismentul sumbru lansat chiar de Natiunile Unite, care atrag atentia ca jumatate din populatia lumii este afectata in diverse grade de foamete. Situatia poate lesne degenera in violente de strada, cum s-a intamplat in Tunisia ori Algeria.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.