Germania se apropie sa primeasca refugiatul cu numarul UN MILION din 2015. Ce spune Angela Merkel despre Biblie si Coran

imigranti stand la coada in germania

In vreme ce in Statele Unite, Donald Trump vrea sa inchida portile in fata imigrantilor, Germania se pregateste sa treaca de un milion de refugiati in acest an.

Germania a inregistrat in noiembrie 206.101 solicitanti de azil suplimentari, un nou record pentru aceasta tara, care a contabilizat de la inceputul anului 964.574 de imigranti, a anuntat luni Ministerul de Interne, transmite AFP. Numarul sosirilor a crescut semnificativ fata de luna trecuta (181.166 de imigranti inregistrati in octombrie).

Germania ar urma astfel sa depaseasca pana la sfarsitul lunii decembrie un milion de solicitanti de azil inregistrati in acest an. Datele ministerului provin de la sistemul EASY german, care inregistreaza imigrantii ajunsi in tara si care intentioneaza sa solicite azil, dar nu au facut inca acest lucru.

Nu sunt precizate insa nationalitatile solicitantilor de azil. Insa, conform precedentelor statistici, sirienii si afganii formeaza cel mai mare contingent (88.640 si, respectiv, 31.000 in octombrie). In comunicatul transmis luni, ministerul precizeaza in schimb durata medie a finalizarii procedurilor de azil, care variaza de la 2,9 luni pentru cetatenii din Kosovo la 14,9 luni pentru pakistanezi. In medie, solicitarile depuse de catre sirieni sunt rezolvate in 3,4 luni.

Luni, cancelarul german Angela Merkel a salutat luni contributia adusa la economia si societatea Germaniei de imigrantii sositi in tara prin programul 'muncitorilor oaspeti' ('Gastarbeiter') in primele decenii postbelice, scrie Reuters. Cancelarul a insistat ca familiaritatea cu mai mult decat o cultura a fost 'un plus incredibil' intr-o lume tot mai globalizata.

Citește și
merkel pe coperta spiegel
Angela Merkel, comparata cu Maica Tereza pe coperta ultimului numar din "Spiegel". "E mama creditorilor si a musulmanilor"

'Multi dintre dumneavoastra au experiente pe care noi nu le putem oferi', a afirmat Angela Merkel in fata unei asistente de 'Gastarbeiter' - multi veniti din Turcia si din Balcani - si descendenti ai lor. 'Trebuie sa invatam, la fel ca si cei care au trait in Germania de sute de ani, ca deschiderea, curiozitatea fata de alte culturi nu ne saraceste, ci ne imbogateste', a subliniat Merkel.

'Daca cineva trebuie sa se uite din nou in Biblie pentru ca discuta cu altcineva despre Coran, nici acesta nu este un lucru rau, pentru ca germanii nu sunt asa de buni cunoscatori ai Bibliei precum cred uneori', a continuat cancelarul, descriind integrarea drept un proces in doua sensuri si o 'acomodare' reciproca intre locuitorii Germaniei si imigranti.
 

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Angela Merkel critica statele est-europene care au refuzat sa preia refugiati.
Angela Merkel critica statele est-europene care au refuzat sa preia refugiati. "Isi ignora propria istorie"

Cancelarul german Angela Merkel a criticat guvernele est-europene care refuza sa preia refugiati, acuzandu-le ca cedeaza prejudecatilor si isi ignora propria istorie, dupa cum relateaza joi site-ul Politico.

Angela Merkel, comparata cu Maica Tereza pe coperta ultimului numar din
Angela Merkel, comparata cu Maica Tereza pe coperta ultimului numar din "Spiegel". "E mama creditorilor si a musulmanilor"

Un colaj publicat pe coperta celui mai recent numar al saptamanalului german “Der Spiegel” a starnit controverse.

Refugiata pe care Angela Merkel a facut-o sa planga a primit un nou permis de sedere in Germania, impreuna cu familia sa
Refugiata pe care Angela Merkel a facut-o sa planga a primit un nou permis de sedere in Germania, impreuna cu familia sa

Tanara refugiata palestiniana, care in luna iulie a izbucnit in lacrimi in fata Angelei Merkel pentru ca i-a fost respinsa cererea de azil, a primit in cele din urma permisiunea de a ramane in Germania "din ratiuni umanitare".

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.