Viscolul a lasat fara curent 19 localitati aradene, iar in judet se circula greu

61242872

Mii de aradeni nu au in acest moment curent pentru ca viscolul a produs avarii in retelele din Nord-Estul judetului.

UPDATE Un avion care venea de la Milano nu a putut ateriza la Arad, din cauza ca pista e acoperita cu zapada si e prea scurta pentru a fi intrunite conditiile de siguranta, astfel ca aterizarea a avut loc la Timisoara.

Pasagerii care ar fi vrut să ajunga la Arad vor beneficia de transport rutier gratuit.

De asemenea, tot din cauza conditiilor meteo nefavorabile, cursa Arad-Milano a fost anulata. E vorba de aceeasi aeronava, care urma sa se intoarca in Italia.

Cei 173 de pasageri ce urmau sa plece de la Arad vor fi cazati in hoteluri, iar o parte au acceptat alte curse ale firmei low-cost.


Sunt afectate 19 localitati din zona Halmagiu, unde vantul puternic a rupt linii de medie tensiune. Echipele Enel trimise pe teren sa remedieze problemele spun ca situatia ar putea dura pana spre seara.

Ninsorile care au inceput sa cada in cursul noptii in judet afecteaza deja circulatia pe majoritatea drumurilor, atat judetene cat si nationale. Stratul de zapada pe sosele atinge 4-5 centimetri, insa continua sa ninga. Pe drumurile nationale se intervine cu 35 de utilaje, iar pe cele judetene, cu 29.

In municipiul Arad, doi copaci s-au rupt in aceasta dimineata si au cazut peste trei autoturisme, care au fost avariate. Incidentele au avut loc in centrul orasului si in zona Miorita.

Judetul Arad este sub cod galben de ninsori si viscol pana la ora 15:00, astfel ca autoritatile le recomanda soferilor sa plece la drum lung doar daca sunt echipati corespunzator.
 

Articol recomandat de sport.ro
Răsturnare de situație peste Ocean: decizia luată de Donald Trump în privința Iranului
Răsturnare de situație peste Ocean: decizia luată de Donald Trump în privința Iranului
Citește și...
Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Recomandări
Premierul Ilie Bolojan a explicat ce se întâmplă dacă moțiunea de cenzură trece sau pică. Care sunt scenariile

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Suceava, că în cazul în care moțiunea de cenzură va fi adoptată, Guvernul va rămâne în funcție în regim de interimat până la instalarea unui nou Executiv.

Ce prevede Constituția României despre moțiunea de cenzură. Mecanismul prin care Parlamentul poate demite Guvernul

Moțiunea de cenzură revine frecvent în centrul dezbaterilor politice din România, fiind unul dintre cele mai puternice instrumente democratice aflate la dispoziția Parlamentului. 

Avertisment MAE pentru românii care călătoresc în Marea Britanie. Nivelul de alertă teroristă a fost ridicat la „sever”

MAE informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord că a fost ridicat nivelul de ameninţare privind posibilitatea unui atentat terorist.