Locatarii unui bloc din Arad au ramas fara apa, curent si gaz inainte de Paste dupa ce administratorul a fugit cu banii lor

×
Publicitate

  Scandal urias intr-un bloc din Arad, unde 19 familii s-au trezit fara utilitati si cu datorii enorme la intretinere, dupa ce administratorul a fugit cu banii lor: 250 de mii de lei.

De o luna de zile, barbatul e dat disparut, iar de cand il cauta, locatarii au aflat ca a mai inselat si alte asociatii in trecut. Oamenii au fost nevoiti sa-si plateasca datoriile, si spera sa-si recupereze paguba in instanta.

Cele 19 apartamente din blocul din Arad au un contract comun la curent, apa si gaze, asa ca luna de luna oamenii plateau utilitatile direct administratorului. In urma cu o luna insa, omul a disparut si i-a lasat pe locatari cu o datorie de 250 de mii de lei. Fara niciun avertisment, oamenii s-au trezit, inainte de Pasti, fara curent si fara gaze.

"Uitati, nu putem folosi centrala, ca merge pe curent... stam in frig. Am platit, am cumparat lanterne, baterii, lumanari...", a spus o locatara.

Sarbatorile au fost un chin pentru aceste familii fara vina.

Fortati de imprejurari, locatarii au facut un efort si au platit din nou facturile pe care le mai platisera administratorului o data, si spera acum ca viata lor va reveni la normal.

Lucian Dincea, noul administrator al blocului: "De doi ani au restante la salubritate, foarte multe datorii, am facut plangere penala si incercam sa recuperam banii...".

Deocamdata, blocul a fost racordat din nou la gaze, dar inca mai dureaza obtinerea avizelor pentru rebransarea la reteaua electrica.

Intre timp, oamenii spera sa fie gasit administratorul respectiv si, in urma unui proces, sa fie obligat sa plateasca toate pagubele.


 

 

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Descinderi la depozite de legume si fructe din Arad. Tone de produse, aduse in tara fara acte

 Afacerile importatorilor de legume si fructe sunt verificate la Arad, unde politistii au descins, in aceasta dimineata, la cateva depozite, avand suspiciuni ca aici se practica evaziunea fiscala de mai multa vreme.

Accident grav pe Valea Muresului. Doi oameni au fost raniti dupa ce microbuzul lor a fost lovit de remorca unui TIR

 Grav accident in aceasta dimineata pe Valea Muresului, in judetul Arad.

Zeci de persoane cu dizabilitati din Arad vor fi instruite si ajutate sa-si gaseasca un loc de munca

 O asociatie din Arad a inaugurat, astazi, un centru de instruire vocationala, unde persoane adulte cu dizabilitati usoare si medii vor putea invata o meserie si vor fi consiliate pentru a-si gasi un loc de munca.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.