Partidele au început pregătirile pentru alegerile parlamentare 2020. Ce lideri se află pe liste

×
Publicitate

Deși abia s-au încheiat alegerile locale, partidele au început deja pregătirile, pentru parlamentare.

La PSD, liderii care au pierdut alegerile, în frunte cu Marian Oprișan sau Gabriela Firea, își doresc locuri în față, pe listele de la Senat sau Camera Deputaților. Liberalii vor să îl pună pe șeful lor la deputați, iar între USR și PLUS se poartă discuții interminabile despre nominalizări.

Ca să își arate forța în fața liderilor de organizații, Marcel Ciolacu ține de câteva zile ședințe în care analizează rezultatele de la locale. Deși a pierdut la Vrancea, Marian Oprișan nu a venit să explice înfrângerea ci să ceară un loc în Parlament.

Marcel Ciolacu ar vrea să-l țină la distanță pe Oprișan, deși unii colegi îi țin partea.

Dumitru Buzatu, lider PSD Vaslui: „Nu poți ca unui lider care a făcut performanța 30 de ani și o dată nu a făcut, să nu-i faci un loc."

În Parlament, din partea PSD va fi și Gabriela Firea. Aceasta a cerut să deschidă listele de senatori și să nominalizeze și mai mulți apropiați care să reprezinte Capitala în viitorul legislativ.

Surprize vor fi și pe listele PNL. Fără să aibă garanția că va prinde din nou șefia guvernului, premierul Ludovic Orban este în cărți să deschidă lista de candidați pe București, la Camera Deputaților. La Senat, cap de listă va fi ministrul de Finanțe, Florin Cîțu. De altfel, mai mulți miniștri vor primi locuri pe liste, tocmai pentru a-și asigura prezența în spațiul public și în perioada următoare.

Robert Sighiartău, secretar general PNL: „Până în data de 18 octombrie, când avem BPN, să validăm toate listele de candidați pentru alegerile parlamentare."

La USR - PLUS, fiecare își face propria listă de candidați, urmând ca decizia finală să fie luată în urma alegerilor interne. La USR au apărut tensiuni, după ce în partid s-a vehiculat informația potrivit căreia, unii care l-au criticat pe Dan Barna nu ar mai prinde loc pe listă.

Claudiu Năsui, președintele USR București: „Oamenii ăștia nu vor fi îndepărtați pentru că au criticat. Barna nu va putea pune pe cineva pe liste doar pentru că așa decide el."

Alegerile parlamentare ar urma să aibă loc în 6 decembrie, asta deși unii social-democrați au cerut amânarea lor.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Românii din diaspora riscă să nu mai poată vota decât prin corespondenţă

Românii rămași în diaspora care nu votează prin corespondență s-ar putea să nu voteze deloc la alegerile parlamentare din decembrie.

Schimbări propuse la alegerile parlamentare. Până la ce oră se poate vota

Liderii deputaților PSD, PNL, PMP, USR și UDMR au iniţiat un proiect de lege care schimbă mai multe reglementări la alegerile parlamentare din decembrie 2020.

Cine sunt cei 32 de eurodeputați români trimiși la Bruxelles. Probleme cu lista PSD

Câştigător detaşat al scrutinului de duminică, PNL va avea în Parlamentul European 10 eurodeputaţi, în vreme ce marele perdant, PSD, va avea cu doi mai puţin.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.