Alegeri locale 2020. O persoană poate vota chiar dacă sistemul arată că a mai votat o dată

62048829
Agerpres

Biroul Electoral Central (BEC) a decis, vineri, că o persoană poate vota, chiar dacă Sistemul informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal semnalează că persoana respectivă a mai votat deja.

 

Informaţiile care apar în sistem sunt verificate de către preşedintele secţiei de votare împreună cu preşedintele secţiei de vot unde figurează că ar mai fi votat persoana.

Potrivit News.ro, dacă în dreptul numelui alegătorului nu apare nicio semnătură, acesta este lăsat să voteze. Dacă apare vreo semnătură, persoana respectivă poate vota, dar trebuie să completeze un proces verbal şi i se aduce la cunoştinţă că este pasibil de fraudă la vot, infracţiune care se pedepseşte cu cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă şi interzicerea unor drepturi.

Alegeri locale 2020. Reguli noi la scrutinul din 27 septembrie

 

BEC a decis, vineri, care este procedura care trebuie urmată în cazul unui alegător în dreptul căruia apare o semnalare în Sistemul informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal.

Dacă în momentul în care se introduce CNP-ul alegătorului în sistem apare o alertă că acesta ar mai fi votat la o altă secţie de votare, preşedintele secţiei de votare trebie să-i aducă la cunoştinţă acest aspect şi să-i atragă atenţia că este pasibil de fraudă la vot, infracţiune care se pedepseşte cu cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă şi interzicerea unor drepturi.

În cazul în care alegătorul insistă să voteze, preşedintele secţiei de votare trebuie să sune la secţia de votare unde apare că ar mai fi votat persoana respectivă.

Dacă preşedintele secţiei de votare unde apare că ar mai fi votat alegptorul respectiv afirmă că în dreptul numelui alegătorului nu apare nicio semnătură, acesta este lăsat să voteze.

Dacă apare vreo semnătură, persoana respectivă poate vota, dar trebuie să completeze un proces verbal, al căreui model a fost stabilit de către BEC.

Este prima dată când alegătorilor care apar în sistem că ar mai fi votat li se permite să voteze.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
AEP a stabilit lista finală cu numerotarea și sediile secților de votare pentru alegerile locale 2020

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a stabilit lista finală cu numerotarea şi sediile secţiilor de votare pentru alegerile locale. 18.794 de secţii de votare vor fi la scrutinul din 27 septembrie.

Coronavirus. Reguli speciale care trebuie respectate la alegerile locale din 2020

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, a declarat că, spre deosebire de alte scrutine, la aceste alegeri locale 2020, cetăţenii trebuie să respecte reguli speciale, împotriva noului coronavirus.

Masca de protecție, obligatorie în secția de votare. Avocatul Poporului: "Avem o lege care spune foarte clar"

Alegeri locale 2020. Avocatul Poporului, Renate Weber, a declarat, miercuri, legat de masca de protecţie în secţia de vot, că obligativitatea purtării ei este prevăzută în Legea 136/2020.

Recomandări
RO-Alert în Galați. O dronă a intrat în spațiul aerian al României. Ministerul Apărării din R. Moldova a confirmat

A fost din nou alertă în Galați, luni dimineață. O dronă care a traversat Republica Moldova a pătruns în spaţiul aerian al României, în județul Galați. Ministerul Apărării a ridicat două avioane F-16 și un elicopter, care să verifice zona.

România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.

Rezultate finale Bacalaureat de toamnă 2026. Notele după contestații au fost publicate. Rata de promovare a crescut

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat 2026 au fost publicate, luni, 24 august, pe platforma Ministerului Educației, bacalaureat.edu.ro, și la centrele de examen.