Vreme urata cu ploi si ninsori in aproape toata tara. Prognoza meteo pana marti

×
Codul embed a fost copiat

Vremea va fi urata in aproape toata tara, va ploua mult, iar in noaptea de sambata spre duminica va fi lapovita si ninsoare in Moldova si in Transilvania. Meteorologii au emis o informare de ploi si vant puternic, valabila pana duminica dimineata

De asemenea, doua coduri galbene sunt in vigoare acum din pricina vremii aspre.

Primul dat de meteorologi vizeaza Capitala si 12 judete din sud-estul tarii, care pana sambata dupa-amiaza se confrunta cu rafale puternice de vant, ce pot depasi 65 de kilometri pe ora.

Un al doilea cod galben, emis de hidrologi, prevede inundatii pe raurile din noua judete. Din cauza ploilor torentiale, pana duminica seara exista riscul producerii de viituri pe unii afluenti ai Oltului, Jiului si pe mai multe rauri din Banat.

PROGNOZA METEO PENTRU SAMBATA

Citește și
vremea
Vremea se mentine calda, cu temperaturi peste medie, de pana la 14 grade. In weekend se intorc ploile

Sambata temperaturile incep sa scada si apar precipitatii pe zone vaste. Maximele termice ajung in intervalul 1...11 grade. In Dobrogea si in Baragan cerul va fi plin de nori, va ploua in mai multe reprize, iar vantul va avea intensificari. Va fi in continuare neobisnuit de cald pentru aceasta perioada: maximele vor ajunge la 10...11 grade. In Moldova sudica si in nordul Munteniei temperaturile scad usor, dar chiar si asa se vor situa peste mediile perioadei. Atmosfera va fi mohorata, cu multe ploi si pana la 6...7 grade in termometre.

Vreme inchisa vom avea si in jumatatea nordica a Moldovei. Pe timpul zilei va ploua, iar spre seara ploile se vor transforma in lapovita si chiar ninsoare. Temperaturile, mai modeste decat in celelalte regiuni, se vor opri la 3...4 grade. In nordul Transilvaniei si in Maramures cerul ramane acoperit de nori intreaga zi si mai vin cateva ploi din loc in loc. Maximele ajung la 10...11 grade, iar pe inserat in zona Transilvaniei pot sa apara precipitatii mixte.

Vestul tarii va avea vreme urata, cu multi nori si ploi pe suprafete extinse. In Banat se pot strange 20 L/mp, iar la munte vor predomina ninsorile si se va depune un strat consistent de zapada. Temperaturile se mentin peste mediile perioadei. In centrul Romaniei se anunta vreme calda, chiar daca temperaturile nu mai urca la fel de mult ca ieri. La munte vor fi indeosebi ninsori; in rest va ploua, dar pe inserat, din loc in loc, vor aparea precipitati sub forma de lapovita si ninsoare. Vantul va avea unele porniri, iar la munte va sufla tare.

In sud-vest va ploua si se vor acumula cantitati mai mari de apa, ce pot ajunge la 20 l/mp. Pana duminica seara avem cod galben de inundatii pentru mai multe cursuri de apa din zona. Maximele vor ajunge 8...9 grade- valori mai ridicate decat ar fi normal la aceasta data. Nici sudul tarii nu scapa de innorari si ploi, insa nu vorbim despre cantitati mari de apa. Vantul va avea intensificari, iar temperaturile vor urca pana la 7...8 grade Celsius. Pana la ora 10 este valabila o atentionare de cod galben, de vreme severa iminenta pentru judetele Teleorman, Arges si Dambovita unde rafalele vantului vor ajunge la 55...60KM/h.

In Bucuresti norii vor fi numerosi si va ploua din cand in cand. Vantul va fi cam nervos pe timpul zilei, dar va slabi in intensitate dupa lasarea noptii. Maxima va ajunge la 6...7 grade, iar duminica dimineata se vor inregistra in jur de 2 grade.

La munte vor veni precipitatii in toate masivele, mai intai ploi si lapovite, apoi ninsori. In Carpatii Meridionali si in Muntii Banatului se vor strange peste 10...15 L/mp si izolat peste 20 L/mp. Vantul va sufla cu putere si va capata aspect de viscol. Temperaturile scad fata de zilele trecute, dar chiar si asa, vor depasi mediile acestei perioade.

PROGNOZA METEO PENTRU URMATOARELE TREI ZILE

Duminica se mai raceste putin; va ninge, indeosebi in Carpatii Meridionali si in Orientali, dar vantul nu va mai pune probleme. Luni si marti atmosfera ramane inchisa in toata zona montana si mai vin cateva ninsori slabe.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Avertizare de ninsori, ploi si vant, emisa de ANM. Harta zonelor afectate de vremea rea
Avertizare de ninsori, ploi si vant, emisa de ANM. Harta zonelor afectate de vremea rea

Meteorologii au atentionat ca, de vineri seara pana duminica dimineata, va ploua in cea mai mare parte a tarii, in Banat si Oltenia cantitatile de precipitatii vor depasi 15-20 l/mp, in zona montana, in Moldova si local in Transilvania va ninge.

Vremea se mentine calda, cu temperaturi peste medie, de pana la 14 grade. In weekend se intorc ploile
Vremea se mentine calda, cu temperaturi peste medie, de pana la 14 grade. In weekend se intorc ploile

Vineri, ramanem cu vremea calda. Va ploua indeosebi in vestul si sud-vestul tarii, iar maximele termice se vor situa intre 4 si 14 grade.

Recomandări
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult

În 2026 impozitele pe locuințe vor crește mai mult decât de obicei, a decis Guvernul. Taxele se vor mări cu aproape 80%, însă au fost eliminate reducerile în funcție de vechimea locuinței, așa că în unele cazuri, creșterea va fi dublă sau chiar triplă.

Teamă şi confuzie într-un sat nigerian lovit de un atac american. Localnicii spun că nu există un istoric al ISIS în zonă
Teamă şi confuzie într-un sat nigerian lovit de un atac american. Localnicii spun că nu există un istoric al ISIS în zonă

La o zi după ce o parte dintr-o rachetă lansată de Statele Unite a lovit satul lor, căzând la doar câţiva metri de singura unitate medicală, locuitorii din Jabo, din nord-vestul Nigeriei, se află într-o stare de şoc şi confuzie, relatează CNN. 

Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica
Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica

În a treia zi de Crăciun, pe 27 decembrie, creștinii îl sărbătoresc pe Sfântul Ștefan, primul martir al Bisericii, care a vestit și mărturisit credința în Iisus Hristos.