Victor Ponta, copilot onorific la raliul de la Sibiu. "Cand nu voi mai fi premier, o sa concurez"

×
Publicitate

Pasionat de cursele de masini, premierul Victor Ponta s-a aflat in rol de copilot, in dreapta lui Titi Aur, la cel mai important eveniment de motorsport din Romania - Raliul Sibiului.

Cei doi se cunosc mai bine de cand Ponta a facut scoala de pilotaj, iar campionul i-a fost profesor.

E drept ca, de doi ani, prim-ministrul nu a mai participat efectiv la concursuri, dar acum a acceptat sa deschida cursa si sa sustina, astfel, o campanie de promovare a sigurantei rutiere.

Victor Ponta si Titi Aur au dat startul competitiei, in masina cu numarul 0, fiind unul dintre cei care parcurg traseul inaintea concurentilor.

In rol de deschizator, "forlighter" in termeni sportivi, echipajul si-a indeplinit misiunea fara probleme.

''Ma bucur pentru Sibiu ca organizeaza acest eveniment extraordinar.

-Dezamagit ca nu puteti concura?

-Da, as fi vrut sa concurez!

-Cand nu o sa mai fiti prim ministru va vedem copilot?

-Cu siguranta da".

''Si pentru mine si pentru toti colegii mei si se pare ca si pentru premier a ramas si va ramane chiar daca ne-am retras, a ramas aceasta dorinta de a ne bucura de mersul cu masina", spune Titi Aur.

Competitia, care dureaza din 2001, a inceput cu un tur demonstrativ prin centrul orasului.

Mii de oameni au venit special sa vada masinile si sa faca fotografii. Iar premierul a dat autografe.

In final, pilotii si copilotii, aliniati la startul festiv, au fost aplaudati de toata lumea.

''Suntem foarte multumiti ca putem sa ne prezentam in acest fel publicului", a declarat primarul Klaus Iohannis.

In experienta lui de copilot, Victor Ponta a avut si incidente: in toamna lui 2010 s-a rasturnat cu masina, intr-un viraj, la Raliul Iasiului, dar si el si pilotul au scapat nevatamati.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Fiul unui cunoscut milionar roman a distrus un cazinou, dupa ce a pierdut bani la ruleta

Beniamin Tintas, fiul unui cunoscut milionar din Negresti Oas, Vasile Tintas, a intrat din nou in atentia politistilor.

Accident mortal de circulatie la Baile Tusnad, in timpul vizitei premierului ungar in Romania

Vizita premierului ungar in Romania la Tusnad a inceput cu stangul. Una din masinile coloanei oficiale a fost implicata intr-un accident mortal.

Interventie in forta, in Capitala. Ce au gasit autoritatile in casa unui barbat din sectorul 2

Interventie in forta la o locuinta din sectorul 2 al Capitalei, unde proprietarul, un barbat de 51 de ani, depozitase tone de gunoaie.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.