Vicepremierul Dincu: O noua criza de tipul scandalului Hexi Pharma este "probabila". Ce se intampla cu informarile SRI

61806855

Sistemul medical din Romania are probleme care fac posibila repetarea unei crize asa cum a fost cea a dezinfectantilor dialuati, a afirmat Vasile Dincu, vicepremier si ministru al Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice.

 

Vicepremierul Vasile Dincu a afirmat la Digi 24 ca sistemul medical din Romania nu se poate schimba "peste noapte", el adaugand ca aparitia unei noi crize similare cu cea a dezinfectantilor diluati este "probabila". „Asemenea crize pot sa apara pentru ca sistemul nostru medical are probleme in acest moment. (..) Marea problema suplimentara pe care o poti crea ca guvernant, de exemplu, e sa nu recunosti problemele si daca nu le recunosti, nu o sa le poti nici trata", a declarat duminica Dincu, la postul Digi 24, intrebat daca este probabil sau improbabil sa apara in acest moment o noua criza de genul celei generate de dezinfectantii diluati.

El a aratat ca Guvernul "face ceea ce se poate" si incearca sa identifice lucrurile care nu functioneaza in sanatate, cu potential de a deveni crize. "Romanii trebuie sa inteleaga (...) ca sistemul medical din Romania nu se poate schimba peste noapte. E o realitate asta. Mai trebuie sa inteleaga ca nu exista chiar o asemenea amenintare, asa cum apare cateodata", a adaugat vicepremierul.

Citeste si: Trupele romanesti din Afganistan si Irak au folosit produse Hexi Pharma. "Temporar, am primit dezinfectanti de la americani"

Legat de informarile privind problemele din sistem, Dincu a declarat: "Primim tot timpul, in fiecare zi, cel putin doua-trei informari legate de administratie, de ce se intampla disfunctional in sistem, de coruptia din sistem. De fiecare data, insa, aceste note (...) au mentiuni la cine a mai fost trimisa nota respectiva pentru ca nu e un singur beneficiar al notei, sunt mai multi beneficiari".

Vicepremierul a admis ca, daca informarile primite de la SRI referitoare la problemele din sanatate erau valorificate, "dezastrul" din acest domeniu ar fi putut fi evitat. "Eu cred ca (...) ar trebui sa ne gandim bine in ce masura informatia sau informarile ar trebui transformate si intr-un proiect executiv. Una este sa informezi si alta este, sa spunem, sa cauti, prin informare, sa previi anumite fenomene. Cred ca trebuie discutat asta, la nivelul CSAT se poate discuta si apoi si la nivelul societatii civile", a conchis Vasile Dincu

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
O turista canadiana s-a accidentat pe cel mai greu traseu din Romania. Misiunea dificila prin care a fost salvata

O turista din Canada a avut parte de o experienta neplacuta in Muntii Bucegi. Femeia in varsta de 33 de ani participa la un concurs de alergare, dar la peste 1.800 de metri, pe traseul Jepii Mici, a alunecat pe o poteca si si-a fracturat un picior.

Metoda "Accidentul" a fost dusa la urmatorul nivel. Motivul invocat de escroci pentru a cere bani prin telefon

 Mare atentie daca primiti un apel de la un numar necunoscut. Infractorii au perfectionat o noua varianta a metodei „Accidentul”

Vipera de Fagaras a facut prima victima. De ce barbatul muscat a stat sa fotografieze sarpele veninos

Caz pe cat de rar, pe atat de socant in Masivul Fagaras. Un barbat pasionat de munte a fost muscat de o vipera rar intalnita in aceasta zona.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

SUA vor ca Europa să preia conducerea apărării continentului. Lazurca: „Elbridge Colby va veni în România”

Subsecretarul Pentagonului Elbridge Colby le-a transmis joi aliaților NATO că SUA vor o apărare a Europei condusă într-o măsură mai mare de europeni și le-a cerut opiniile în cadrul revizuirii prezenței militare americane pe continent.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.