Vânzări record de „Black Friday”. Un client a cumpărat cu 145.000 € o casă cu patru camere, la 26 de km de București

×
Publicitate

„Black Friday” - ziua cu cele mai multe reduceri din an este în plină desfășurare. Cel mai mare comerciant online din țara noastră a vândut până la această oră produse de peste 500 de milioane de lei.

Alte magazine online au dat startul reducerilor la începutul lunii. Pe o singură platformă de modă și haine au fost comandate în primele două zile de Black Friday aproape 350.000 de produse.

Românii au urmărit și ofertele la laptop-uri, telefoane și televizoare, dar au cumpărat și case, mașini de lux sau carne de porc. În actualul context economic dificil, reducerile au fost ceva mai mici față de anii trecuți, iar estimările inițiale arată ca vânzările au mers puțin mai bine decât în 2021.

Cel mai mare comerciant online din țara noastră a vândut aproape 450.000 de produse în primele 30 de minute de la startul reducerilor, cu 43% mai mult față de anul trecut. Pe parcursul zilei românii au cumpărat 100.000 de laptop-uri, 95.000 de televizoare și sisteme audio, 150.000 de electrocasnice, 110.000 de telefoane și tablete și peste 300.000 de jucării și articole pentru copii.

S-au vândut și mașini de lux, pachete turistice, vouchere pentru intervenții chirurgicale sau locuințe. 146.895 de euro a plătit un român pentru o casă cu 4 camere și două băi dintr-un complex rezidențial din Frumușani. Au fost apreciate însă, și experiențele. Întâlniri cu Moș Crăciun, zboruri cu avioanele de mici dimensiuni, lecții de condus defensiv sau bilete la concertul trupei COLDPLAY, de anul următor, din Barcelona. Alții au scos la vânzare roboți sau experiențe de programare cu roboți pentru copii.

Citește și
Munți de gunoaie în Dunăre, după viituri. Malurile din Galați arată ca o groapă de gunoi. „E pericol”
Munți de gunoaie în Dunăre, după viituri. Malurile din Galați arată ca o groapă de gunoi. „E pericol”

A fost aglomerație și în magazinele de bricolaj. Mii de produse au avut prețuri reduse cu până la 60%

Bogdan Păvăloi, director de comunicare magazin bricolaj: ”Am observat că au mers foarte bine categoriile de electrice. Oamenii au fost foarte orientați spre zona panourilor fotovoltaice, urmată de panourile solare pentru încălzirea apei. Reducerile la panourile fotovoltaice au fost de până la 23%”.

Producătorii români au pregătit oferte pentru masa de Crăciun. Carnea de porc s-a vândut cu 15 lei/ kg.

Peste 50 de tone de carne vor pleca din acest depozit în următoarea perioadă. Majoritatea livrărilor vor fi făcute în perioada sărbătorilor. Aşa şi-au dorit clienţii. Mulţi au profitat de oferte acum, de Black Friday, pentru a-şi acoperi o parte din masa de Crăciun.

Până la ora 13 plățile cu cardul de black friday au ajuns la o valoare de 270 de milioane de lei. 77% dintre acestea au fost achitate integral, iar 23%, în rate.

Iulian Stanciu - preşedintele executiv al eMAG: ”E o creștere destul de mare pentru că ratele ușurează tot procesul de cumpărături. Infalația și contextul actual au împins consumul către promoții”.

Elena Gheorghe, country manager PAYU: "Minutul de aur a fost la 7:34, 7800 de tranzacţii, dublu faţă de anul trecut, iar coşul mediu de cumpărături, în momentul acesta reprezintă 666 de lei, la acelaşi nivel ca anul trecut. Pentru numărul de tranzacţii creşterea anuală este de 27%”.

Ionuț Rădulescu, reprezentant EvoMAG: ”Avem peste 60% din comenzi plătite online. Avem un procent de 25 la sută al clienţilor care au preferat să plătească în rate. Categoric este un procent cu 12% mai mare faţă de anul trecut în aceeaşi perioadă".

Anul acesta, ziua cu cele mai multe reduceri din an din România a coincis cu cea din China, cunoscută drept Singles Day. În țara noastră, unii retailerii online au făcut reduceri de la începutul acestei luni, iar promoțiile continuă și zilele următoare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Hagi o are grea! Grupa horror în care poate cădea România în preliminariile EURO 2028
Hagi o are grea! Grupa horror în care poate cădea România în preliminariile EURO 2028
Citește și...
Munți de gunoaie în Dunăre, după viituri. Malurile din Galați arată ca o groapă de gunoi. „E pericol”
Munți de gunoaie în Dunăre, după viituri. Malurile din Galați arată ca o groapă de gunoi. „E pericol”

După ce râurile s-au umflat, în urma viiturilor din ultimele zile, Dunărea s-a umplut de gunoaie. Toate aluviunile și deșeurile au curs în fluviu, iar malurile arată, la Galați, ca o groapă de gunoi.

Doi elevi români, loviți de un tramvai în Praga. Unul dintre ei este internat în spital, în comă indusă
Doi elevi români, loviți de un tramvai în Praga. Unul dintre ei este internat în spital, în comă indusă

Doi elevi români în vârstă de 15 ani au fost loviţi de un tramvai în Praga. Erau în excursie cu mai mulţi colegi de clasă. 

Ce se întâmplă cu Rebeca și Melisa, fetițele găsite în pădure. Reacția psihologului care a vorbit cu ele
Ce se întâmplă cu Rebeca și Melisa, fetițele găsite în pădure. Reacția psihologului care a vorbit cu ele

Cele două fetițe de patru și cinci ani din Mureș, găsite după mai bine de 24 de ore de căutări, au fost marți externate, după o serie de evaluări medicale și discuții cu psihologul spitalului.

Recomandări
Interceptări AUDIO cu ministrul de Externe al Ungariei, Péter Szijjártó, acuzat că face presiuni pentru oligarhii Rusiei
Interceptări AUDIO cu ministrul de Externe al Ungariei, Péter Szijjártó, acuzat că face presiuni pentru oligarhii Rusiei

Ministrul de externe al Ungariei, Péter Szijjártó, a recunoscut marți că a purtat discuții cu oficiali ruși în timp ce miniștrii UE analizau noi măsuri economice îndreptate împotriva Moscovei.

Inspectorii antifraudă au confiscat, ”în condiţiile legii”, aproape 70 de milioane de lei de la o casă de schimb valutar
Inspectorii antifraudă au confiscat, ”în condiţiile legii”, aproape 70 de milioane de lei de la o casă de schimb valutar

Inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF au confiscat suma de 68,93 milioane de lei, echivalentul a peste 13,5 milioane de euro, de la o casă de schimb valutar care funcţiona fără autorizaţie în Bucureşti.

Grindeanu, mesaj dur pentru PNL şi USR: „Mai multă decenţă! PSD decide singur, fără lecţii din coaliţie”
Grindeanu, mesaj dur pentru PNL şi USR: „Mai multă decenţă! PSD decide singur, fără lecţii din coaliţie”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, i-a invitat marţi pe partenerii de coaliţie de la PNL şi USR la un pic la decenţă, el arătând că are pretenţia ca aceştia să se abţină a le da lecţii, pentru că PSD decidem pentru el.