Un tânăr ucrainean, salvat din Munţii Maramureşului după ce s-a rătăcit

62387951
Shutterstock

Un tânăr de cetăţenie ucraineană, aflat în apropierea vârfului Polonica din Munţii Maramureş, la o altitudine de aproximativ 1.900 m, a solicitat sprijinul autorităţilor române.

Acţiune în derulare a SPJ Salvamont Maramureş, în zona Vf. Polonica, jud. Maramureş pentru recuperarea şi evacuarea unui cetăţean ucrainean în vârstă de 20 ani care a sunat la 112, anunţând că este pe munte rătăcit, ud (probabil în uşoară hipotermie) şi are nevoie de ajutor”,  a informat, marţi seara, directorul Serviciului Public Judeţean (SPJ) Salvamont Maramureş, Dan Benga.

Potrivit Salvamont Maramureş, poziţia tânărului pe munte a fost localizată şi o echipă mixtă compusă din salvatori montani şi poliţişti de frontieră se îndreaptă spre acesta pentru a-l recupera.

Colegii de la STS împreună cu cei din Dispeceratul ISU şi dispecerul Salvamont au reuşit într-un timp scurt să identifice poziţia tânărului şi în acest moment o echipa de salvatori montani împreună cu o echipa a Poliţiei de Frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmaţiei - Valea Vişeului se deplasează în zona menţionată pentru a-l recupera pe cetăţeanul ucrainean”, a mai adăugat Dan Benga.

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
Citește și...
Dronele au schimbat regulile războiului. Rolul României în noua strategie a NATO

Ministerul Apărării explică, duminică dimineaţă, că dronele au schimbat modul în care se poartă războiul, de aceea NATO a fost nevoit să se adapteze la noile realităţi.

Accident tragic la o trecere de cale ferată în Suceava. Un bărbat de 47 de ani a murit după ce a fost lovit de tren

Un bărbat în vârstă de 47 de ani a murit, duminică dimineaţă, într-un accident de circulaţie produs pe raza localităţii sucevene Prelipca, a informat Inspectoratul judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Incendiu de pădure în Tulcea. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

Un incendiu de pădure a pornit sâmbătă seara, în localitatea Rachelu, Tulcea.

Recomandări
Nicușor Dan, o nouă întâlnire, luni, la Cotroceni, cu liderii fostei coaliţii de guvernare: „Să spună ei care este soluţia”

Preşedintele Nicuşor Dan ar urma să se întâlnească luni dimineaţa cu liderii fostei coaliţii de guvernare - PSD, PNL, USR, UDMR - pentru a discuta despre formarea unei majorităţi care să poată duce la învestirea unui viitor guvern.

Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

Codul galben de vijelie se prelungește. Care sunt zonele afectate de furtună | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de instabilitate atmosferică valabilă începând de duminică, 13 iulie, ora 10:00, până luni, 14 iulie, pentru mai multe regiuni ale țării.