Un tânăr, prins băut la volan, a acroșat mai multe autoturisme. Ce a urmat

62121440
Pro TV

Un tânăr, băut la volan, a acroşat mai multe autoturisme.

 

Un tânăr de 21 de ani, care avea o alcoolemie de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat, a acroşat cu autoturismul pe care îl conducea mai multe autovehicule parcate, continuându-şi apoi deplasarea, au informat, marţi, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj.

Potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul IPJ Gorj, poliţiştii din cadrul posturilor de Poliţie Turcineşti şi Schela au identificat în trafic un tânăr de 21 ani, din municipiul Târgu Jiu, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 664 Schela, din direcţia Schela - Târgu Jiu, ocazie cu care a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat, transmite Agerpres.

Anterior, din cauza stării de ebrietate, conducătorul auto a pierdut controlul direcţiei de deplasare şi a acroşat mai multe autoturisme, parcate regulamentar în afara părţii carosabile, după care şi-a continuat deplasarea.

Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană aflată sub influenţa alcoolului.

Totodată, conducătorul auto a fost sancţionat cu amendă în valoare de 2.000 de lei pentru încălcarea prevederilor Ordonanţei Militare 3.

Articol recomandat de sport.ro
Raphinha e apărat de soția sa după gestul controversat: ”Puțini au curajul ăsta”
Raphinha e apărat de soția sa după gestul controversat: ”Puțini au curajul ăsta”
Citește și...
Ciucu și-a ales consilierii personali. Cine sunt, cu cât îi plătește și în ce domenii îi dau sfaturi

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, și-a ales 4 consilieri personali, care să îl sprijine în luarea deciziilor în domeniul serviciilor publice, în cel al serviciilor publice comunitare şi în ceea ce privește asistența socială.

Industria de gambling: interzicerea jocurilor de noroc ar împinge economia în pierderi masive. Nimic despre impactul social

Industria jocurilor de noroc susține că o eventuală interzicere a activităților ar genera pierderi de peste 1,3 miliarde de euro anual și ar afecta zeci de mii de locuri de muncă, potrivit unui demers lansat de FEDBET. 

Incendiu de amploare într-un bloc din Craiova

Flăcări puternice au izbucnit joi dimineață într-un apartament din Craiova.

Recomandări
UE lucrează la un plan privind combustibilul pentru avioane, pentru a preveni afectarea călătoriilor în sezonul estival

UE elaborează planuri de răspuns la o iminentă criză a aprovizionării cu combustibil pentru avioane, precum și pentru a maximiza producția rafinăriilor din blocul comunitar, au declarat mai mulți oficiali consultați de Reuters.

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

Negocieri tensionate între SUA și Iran: blocada din Ormuz continuă, iar riscul escaladării rămâne ridicat

Tensiunile din Orientul Mijlociu rămân ridicate, în ciuda eforturilor diplomatice în curs.