Un șofer beat și pasagerul său de 16 ani, răniţi după ce mașina lor s-a izbit de un copac, în Neamţ. Ce alcoolemie avea

62340472
Shutterstock

Un adolescent în vârstă de 16 ani şi un bărbat de 33 de ani au fost răniţi într-un accident rutier produs pe un drum din judeţul Neamţ, unde un autoturism a derapat şi s-a izbit de un copac.

Accidentul a avut loc marţi seară, în jurul orei 20:50, pe o şosea în apropierea localităţii Secuieni din judeţul Neamţ.

„Din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 33 de ani, din Secuieni, conducea un autoturism, dinspre localitatea Secuieni spre Butnăreşti, ar fi pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare, părăsind partea carosabilă şi acroşând un copac”, a precizat, miercuri, Poliţia judeţeană Neamţ, potrivit news.ro.

Poliţiştii care au făcut cercetarea la locul accidentului l-au testat pe şofer cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentraţie de 1,04 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma impactului, şoferul şi un pasager în vârstă de 16 ani au fost răniţi.

Şoferul este cercetat pentru infracţiuni de vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa alcoolului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Statele unde s-au născut cei mai mulți copii români. Unul din șase vine pe lume în străinătate

Din fiecare șase copii cu părinți români, născuți anul trecut, unul a venit pe lume peste hotare. Potrivit autorităților străine, 7% dintre bebelușii cu cetățenie română s-au născut în Italia, și alți 6% în Marea Britanie.

O magistrală de gaze a fost avariată de un utilaj, în Turnu Măgurele. Locuitorii unui bloc, evacuați

Locuitorii unui bloc din Turnu Măgurele au fost evacuaţi, luni după-amiază, după ce un buldoexcavator care efectua lucrări la un centru comercial a avariat o magistrală de gaze din zonă, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Teleorman.

Balconul de bloc, transformat cu inteligența artificială în grădină de revistă. Cât poate costa o reamenajare

Tot mai mulți români folosesc inteligența artificială ca să-și amenajeze terasele și grădinile. În doar câteva secunde, aplicațiile AI transformă o fotografie în simulări spectaculoase cu plante și mobilier adaptate spațiului. 

Recomandări
Politolog: Întrebarea momentului este cine conduce România. „Nu cred că am mai fost într-o situație similară”

România traversează una dintre cele mai periculoase perioade politice din ultimii ani, în condițiile în care actuala criză de guvernare riscă să genereze un „vid de putere”, explică profesorul Corneliu Bjola într-un interviu pentru Știrile ProTV.

Consultările oficiale pentru noul Guvern încep după Summitul B9. Când am putea avea un nou premier

Șeful statului ar putea desemna un nou premier abia la finalul lunii mai, deși, potrivit informațiilor de la Administrația Prezidențială, joi sau vineri vor avea loc negocieri la Cotroceni, imediat după Summitul B9. 

România, lovită de un ciclon mediteranean. Vijelii și ploi torențiale în toată țara. Un județ a fost deja lovit de grindină

Chiar dacă săptămâna a început cu soare și temperaturi de vară, urmează zile cu vreme capricioasă și ploi torențiale. Un ciclon, venit din vest, va aduce cantități mari de precipitații, grindină și descărcări electrice.