Un profesor pensionar ar fi agresat sexual o elevă de 14 ani. Făceau meditații în particular la matematică

62466249
Shutterstock

Un profesor pensionar acuzat că în luna ianuarie a acestui an a agresat sexual o elevă de 14 ani, cu care făcea pregătire în particular, a fost trimis în judecată.  

Ancheta care îl vizează pe bărbatul de 68 de ani a fost instrumentată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, pensionarul aflându-se în arest preventiv.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti anunţă, joi, 11 iulie, că procurorul de caz a dispus trimiterea în judecată a unui fost profesor de matematică, în prezent pensionar, acuzat de agresiune sexuală, victima fiind o elevă de 14 ani pe care o medita în privat.

„Prin actul de trimitere în judecată s-a reţinut, în esenţă, următoarea situaţie de fapt: La data de 31.01.2024, în intervalul orar 16:30-18:00, în timp ce se afla la adresa din mun. Bucureşti, unde desfăşura şedinţe de pregătire la matematică, inculpatul N.G., profesor pensionar, prin constrângere morală şi profitând de poziţia sa de autoritate şi de încredere, a agresat-o sexual pe persoana vătămată minoră, în vârstă de 14 ani. În cursul urmăririi penale, inculpatul a fost cercetat în stare de arest preventiv”, transmite Parchetul.

Profesorul în vârstă de 68 de ani, pe nume George Netu, este pensionar. El este acuzat că a agresat sexual o elevă pe care o medita la matematică, în locuinţa lui din Capitală.

Fapta s-a petrecut la sfârşitul lunii ianuarie a acestui an, când, în timpul şedinţei de pregătire, fostul profesor ar fi atins-o în zonele intime şi ar fi sărutat-o pe fată. Tatăl copilei a fost cel care l-a reclamat la poliţie pe meditatorul adolescentei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Când se discută din nou intrarea României în Schengen-ul terestru. Cătălin Predoiu: „Am discuţii săptămânale cu miniştrii”

Intrarea României în spațiul Schengen terestru va fi discutată din nou în toamnă, la Consiliul JAI, iar condițiile au fost îndeplinite „demult” a afirmat ministrul de interne, Cătălin Predoiu.

Incendiu de vegetaţie uscată lângă un cămin de bătrâni din Constanţa. A fost activat Planul Roşu de Intervenţie

Un incendiu de vegetaţie a izbucnit, joi după amiază, lângă un cămin de bătrâni din comuna Poarta Albă, iar în sprijinul pompierilor din Constanţa au fost trimise autospeciale din Ialomiţa, Călăraşi şi Bucureşti – Ilfov.

Polițiștii din Timiş au lăsat un șofer fără mașină după o descoperire neașteptată. Acesta le-a spus că nu a mai plătit ratele

Un autoturism de 82.000 lei, care figura în bazele de date ca fiind furat din Anglia, a fost descoperit şi indisponibilizat la frontiera de la Moraviţa. Șoferul a spus că a cumpărat mașina în Marea Britanie şi nu a mai plătit ratele.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.