Un ministru din Austria a cerut construirea unui zid în jurul Europei pentru a opri migranții

62310244
AFP

Ministrul federal pentru UE al Austriei, Karoline Edtstadler, a propus construirea unui zid în jurul Europei pentru a opri migrația ilegală, potrivit Kronen Zeitung.

Edtstadler a declarat că este conștientă că propunerea ei va fi „respinsă”, însă precizează că este sigură de un lucru: „Fără o barieră fizică, nu va funcționa”, făcând referire la oprirea migrației ilegale.

Întrebată la ce înseamnă „barieră fizică”, ea a explicat că se referă la construirea „unui gard sau zid - spuneți-i cum vreți”.

Aceasta a mai precizat că veto-ul Austriei nu reprezintă un „Nu” pentru România și Bulgaria, ci pentru „un sistem care nu funcționează”. „Acum Austria a fost în sfârșit auzită și luată în serios”, a declarat Karoline Edtstadler.

Veto-ul extraordinar exercitat de Austria împotriva aderării României şi Bulgariei la spaţiul Schengen a fost menit să crească presiunea asupra Comisiei Europene pentru a lua măsuri mai ferme împotriva migraţiei ilegale, iar cancelarul Karl Nehammer va veni la summitul UE din această săptămână cu cinci condiţii referitoare la azil, iar una dintre propunerile sale ar sprijini, de pildă, construirea unui gard la graniţa dintre Bulgaria şi Turcia, a scris recent cotidianul „Kronen Zeitung”.

 

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep se iubește cu "Regele Mezelurilor din Transilvania"! Miliardarul este cu 24 de ani mai în vârstă decât fosta mare tenismenă
Simona Halep se iubește cu "Regele Mezelurilor din Transilvania"! Miliardarul este cu 24 de ani mai în vârstă decât fosta mare tenismenă
Citește și...
Ce le-a spus polițiștilor șoferul de camion dezbrăcat care a fugit cu TIR-ul, s-a blocat în cabină și s-a rănit la mâini

Un şofer de TIR care a făcut scandal și a blocat traficul pe DN1, în Bușteni, a fost reținut pentru ultraj contra bunelor moravuri. 

Captură uriașă pe Aeroportul Otopeni. Ce au descoperit polițiștii în bagajele unor pasageri

Polițiștii de frontieră de la Aeroportul ''Henri Coandă'' Otopeni au descoperit ascunse și nedeclarate, în bagajele de cală a patru persoane, 121.800 de țigarete de diferite mărci, a informat vineri Inspectoratul General al Poliției de Frontieră (IGPF).

Bilet jucat la o agenție loto din Craiova. Cât a câștigat norocosul la extragerea 5/40

Un câştig în valoare de 138.578 de lei s-a înregistrat, joi, la extragerea Loto 5/40, categoria a II-a, biletul norocos fiind jucate la o agenţie loto din Craiova, informează Loteria Română.

Recomandări
ANM a prelungit avertizarea de caniculă. Codul galben a fost extins la 13 județe și București | HARTĂ

Canicula se extinde în România și aduce temperaturi de până la 37 de grade în următoarele zile. ANM avertizează și asupra furtunilor puternice în mai multe regiuni ale țării.

Discuții la Palatul Cotroceni pe tema legii salarizării, cu reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale”, dar fără Nicușor Dan

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, discută vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

Un român care se lăuda online că are mulți bani a fost verificat de ANAF și Antifraudă. De unde veneau milioanele de lei

DGAF din cadrul ANAF au identificat un circuit de facturare fictivă folosit de operatori economici cu activităţi în domeniul construcţiilor de clădiri rezidenţiale şi nerezidenţiale.