Un copil era să moară sufocat în timp ce-şi aştepta tatăl la cumpărături. Cine l-a salvat

×
Publicitate

O bomboană era cât pe ce să-i aducă sfârşitul unui băieţel de 4 ani din Mărăşeşti, judeţul Vrancea.

Puştiul a înghiţi bomboana şi a fost la un pas să se sufoce. Era în faţa unui magazin. Îşi aştepta tatăl, aflat înăuntru.

În imaginile surprinse de camerele de supraveghere se vede cum băiatul intră în magazin când simte că nu mai poate respira şi, speriat, cere ajutor.

În acel moment, un pompier i-a dat primul ajutor. Din fericire, bărbatul a acţionat la timp şi l-a salvat pe cel mic.

În astfel de situaţii, spun medicii, dacă nu se intervine rapid, prin manevre corecte, persoana în cauză poate muri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Patru copii răniți, după ce copertina unei staţii de autobuz a căzut peste ei. VIDEO

Patru copii, cu vârste cuprinse între patru luni şi şase ani, au fost spitalizaţi vineri, după ce au fost loviţi de copertina unei staţii de autobuz din Dej şi de structura acesteia.

Elena Udrea cere repunerea pe rol a dosarului "Gala Bute", după documentul prezentat de Băsescu

Elena Udrea a anunţat vineri că a decis, împreună cu avocaţii, să solicite repunerea pe rol a dosarului ''Gala Bute'', aflat în pronunţare la ÎCCJ, având în vedere noile informaţii făcute publice de fostul preşedinte Traian Băsescu.

Dezvoltatorii imobiliari, lăsați de autorități să distrugă o zonă istorică din România

Una dintre cele mai frumoase aşezări din ţara noastră, declarată monument istoric, risca să fie definitiv compromisă de dezvoltatorii imobiliari care fac ce vor sub ochii autorităţilor.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.