Un bărbat din Iași a găsit pe câmp un proiectil și l-a lovit cu un ciocan, provocând o explozie

61946039
iStock

Un bărbat în vârstă de 50 de ani din localitatea Cotârgaci, comuna Bălţaţi, a fost adus în stare gravă la Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi după ce a lovit cu un ciocan un proiectil rămas neexplodat din timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

Prof. univ. dr. Diana Cimpoeşu, coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, a declarat că bărbatul a găsit proiectilul pe un câmp de la marginea satului, l-a dus acasă, unde a încercat să îl spargă cu ajutorul unui ciocan pentru a-l duce la fier vechi, moment în care s-a produs o deflagraţie.

"Pacientul este policontuzionat în urma exploziei unui obuz. Are urme de corp străin metalic la ambele mâini, la nivelul ochilor, şi arsură de gradul I la nivelul feţei. A fost adus cu un mijloc de transport propriu la Centrul de Primire Urgenţe de la Spitalul din Târgu Frumos, după care a fost adus cu o ambulanţă la Spitalul Sfântul Spiridon", a declarat Diana Cimpoeşu, coordonatorul UPU-SMURD Iaşi.

La faţa locului s-au deplasat echipe de pirotehnişti din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Iaşi şi se fac verificări la nivelul secţiei din Târgu Frumos, sub directa coordonare a şefului acesteia.

"Recomandăm tuturor persoanelor care găsesc astfel de dispozitive să nu le atingă şi să apeleze, de îndată, numărul unic de urgenţă 112", se arată într-un comunicat de presă al IPJ Iaşi.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Profesor din Botoșani bătut în clasă de doi elevi. Unul din ei i-a tras scaunul de la catedră

Un profesor botoşănean de la liceul tehnologic Todireni a fost bătut în timpul orei de un elev de clasa a VIII-a şi unul de clasa a VI-a, incidentul fiind confirmat de Inspectoratul Şcolar din Botoşani. 

Un tânăr din Vaslui a intrat cu cuțitul în cancelarie, după iubita de 14 ani. Agresorul, arestat

Scene şocante s-au petrecut într-o şcoală din judeţul Vaslui. Un tânăr de 24 de ani a dat buzna în cancelarie, înarmat cu un cuţit.

Inundații grave în Teleorman. Peste 150 de gospodării şi sute de hectare de terenuri arabile, afectate de ape

Peste 150 de gospodării şi sute de hectare de terenuri arabile şi păşuni sunt afectate de inundaţii în judeţul Teleorman, autorităţile intervenind pentru evacuarea apei şi consolidarea unui dig, informează news.ro.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.