Un copil de 9 ani a murit de gripă aviară, după ce a mâncat carne de la păsările din curte. Este investigată sursa virusului

62383670
Shutterstock

Un băiat de nouă ani a murit de gripă aviară. Copilul, din Cambodgia, era infectat cu o tulpină foarte patogenă a virusului, a avertizat ministrul Sănătății din această țară.

Ministrul Sănătății din Cambodgia a avertizat asupra ameninţării continue pe care o reprezintă acest virus, la originea a trei decese în 2023, informează AFP, preluat de Agerpres.

Băieţelul, din provincia Kratié, aflată în nord-estul țării, s-a îmbolnăvit după ce a mâncat, împreună cu familia sa, carne de la păsările pe care le creşteau în curte. Simptomele au evoluat rapid, cu febră, tuse şi dificultăţi respiratorii, iar joi a decedat.

Testele au confirmat că băiatul era purtător al tulpinii H5N1, foarte patogenă, a precizat ministerul.

Potrivit elementelor anchetei, „cinci găini şi trei raţe au murit la domiciliul pacientului" şi au fost apoi gătite, a explicat ministerul, adăugând că autorităţile sanitare investighează sursa virusului şi că sunt în căutarea altor cazuri.

Ministerul Sănătăţii reaminteşte întregii populaţii să fie vigilentă în ceea ce priveşte gripa aviară, deoarece tulpina H5N1 continuă să ameninţe sănătatea tuturor", a continuat comunicatul acestuia.

Cel puţin trei persoane, printre care o fetiţă de doi ani, au murit din cauza gripei aviare în Cambodgia anul trecut. Virusul poate fi transmis la oameni după un contact direct şi prelungit cu păsările de curte.

De la sfârşitul anului 2021, Europa a fost lovită de cea mai gravă epidemie de gripă aviară din istoria sa, în timp ce America de Sud şi America de Nord se confruntă, de asemenea, cu episoade grave.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
De la 20:30, la PRO TV, începe sezonul 14 „Românii au talent”. Andi Moisescu a povestit detalii despre noul sezon

La început a fost talentul, acum este fenomenul național. De la 20:30, la PRO TV, începe sezonul 14 „Românii au talent”.

Curierii sau șoferii din aplicațiile de ride-sharing ar putea deveni angajați cu normă întreagă. Proiectul pregătit de UE

28 de milioane de europeni, printre care și numeroși români care lucrează prin intermediul platformelor digitale ar putea deveni angajați cu normă întreagă.

Control judiciar pentru directorii de la Cet Sud și Rovinari. Sute de mii de euro șpăgi în timp ce oamenii au făcut frigul

Directorii centralelor termo-electrice București Sud și Rovinari au fost plasați sub control judiciar pentru luare de mită.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.