Trupul unui pescar, descoperit în râul Mureș. Soția a cerut ajutorul pompierilor

×
Publicitate

A fost alertă duminică pe râul Mureș. Pompierii din Reghin au căutat câteva ore trupul unui pescar care a fost luat de curenții puternici.

Alarma a fost dată de soție, care speriată că bărbatul nu mai ajunge acasă, a plecat să îl caute, iar pe malul râului i-a găsit hainele și bicicleta.

În cele din urmă, corpul neînsufleţit al pescarului a fost găsit în râu, la o distanță de trei kilometri.

Soţia pescarului a cerut ajutorul salvatorilor, după ce a văzut că soţul ei, plecat de sâmbătă, nu s-a mai întors acasă. Femeia a fost plecată la pelerinajul de Rusalii de la Șumuleu Ciuc, iar bărbatul în vârstă de 63 de ani a rămas acasă.

Pescar pasionat, a profitat de vremea călduroasă şi a pregătit locul pentru pescuit. A vrut să facă un dig special, pentru a prinde peştii mai uşor, dar când a intrat în apă nu a ţinut cont de curenţii puternici.

Prieteni: "O zis alaltăieri că vine să facă un dig, ne-am întâlnit. De ani de zile avea acolo loc. Acolo e crescut e curent mare acolo".

Viorica Chirilă, soţia bărbatului: "El întodeauna venea la pescuit singur. Acum dacă nu venea singur poate nici nu se întâmplă. Acolo îs pantalonii tot echipamentul cu ce a venit cu geanta cu tot".

Din cauza curenţilor de apă foarte puternici, salvatorii au trebuit să îl caute pe bărbat de-a lungul malului. După câteva ore, trupul trupul bărbatului a fost găsit la mare distanţă de locul de unde l-a luat apă.

Vlad Robert, ISU Mureş: "La aproximativ 3 km de locul indicat s-a găsit persoana de sex masculin care s-a aflat la 20 de metri de malul râului. A fost dificil din cauza nivelului Mureşului, în acest zona răul este normal la adâncime mult mai mică".

Din nefericire, salvatorii nu au mai putut face nimic pentru bărbat. Trupul acestuia a fost transportat la Insitutul de Medicină Legală din târgu Mureş, pentru efectuarea necropsiei.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Cum arată Castelul Corvinilor după ce a fost restaurat. „Imposibilul este, totuşi, posibil”. GALERIE FOTO

Lucrările de restaurare a Castelului Corvinilor din municipiul Hunedoara se vor încheia până la data de 31 august, operaţiunile fiind realizate în urma a două proiecte cu finanţare nerambursabilă, în valoare totală de 11,6 milioane de euro.

Aparatele folosite zilnic de români care le încarcă factura la curent. Mulți nu își dau seama cât de mult consumă

Facturile tot mai mari la energie îi determină pe mulți români să caute soluții prin care să reducă consumul de electricitate, fără să renunțe la aparatele care le fac viața mai confortabilă.

Oradea anunță măsuri de economisire a energiei. Iluminatul stradal va fi aprins cu o oră mai târziu

Primăria Oradea anunţă că ia măsuri pentru reducerea consumului de energie, astfel că iluminatul public va fi aprins cu o oră mai târziu. De asemenea, municipiul va contribui şi prin creşterea producţiei locale de energie electrică.

Recomandări
Guvernul, plan de rezervă în plină criză energetică. Ce va face dacă marile companii și populația nu vor reduce consumul

În plină criză energetică autoritățile cer măsuri radicale. Oficialii s-au întâlnit cu reprezentanții marilor companii consumatoare de curent și le-au cerut să reducă voluntar consumul.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. De ce seacă Dunărea Veche. Cum preia Brațul Bala 85% din debitul fluviului

Operațiune fără precedent pe Dunăre, după ce debitul fluviului a scăzut la valori istorice și a contribuit la agravarea crizei energetice. Militarii au detonat una dintre stâncile care împiedică o cantitate mare de apă să ajungă spre Cernavodă.

Zelenski: „Ucraina va depune eforturi pentru a pune capăt războiului pornit de Rusia înainte de venirea iernii”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina va încerca să forțeze Rusia să accepte pacea înainte de venirea iernii, prin presiuni diplomatice, sancțiuni și acțiuni militare. El a avertizat însă că acest obiectiv nu poate fi garantat.