Tripleti abandonati de mama la maternitate. Surioarele vor putea fi adoptate

×
Publicitate

O poveste tulburatoare a avut loc in Mehedinti. Trei bebelusi, tripleti, au fost abandonati de mama, in maternitate. Este vorba despre trei surioare sanatoase care s-au nascut, la sfarsitul lui august.

Cum cea care le-a adus pe lume nu vrea sa mai auda de ele, Protectia Copilului a inceput procedurile premergatoare adoptiei. Mama celor trei copile are 32 de ani si inca 4 guri de hranit. Asa ca imediat dupa nastere a plecat din maternitate si le-a spus medicilor ca nu are cu ce sa le creasca si pe surioare. Le-a dat cate un nume, apoi le-a parasit.

De atunci, fetitele au fost luate in brate doar de cei care lucreaza in spital. Pentru ele, salonul inseamna acasa.

Valeria Mateescu asistenta Maternitatea Drobeta-Turnu Severin:
"Noi i-am primit de la sala, noi ii ingrijim pana pleaca, noi ii ingrijim cu mare drag, ii imbracam dupa placul nostru, ii imbracam frumos, sunt cuminti, ca orice copil mic."

Vica Lohon, asistenta Maternitatea Drobeta-Turnu Severin: "Toata ziua suntem cu ochii pe ele avand in vedere ca au fost prematuri, la nastere li s-au acordat ingrijiri speciale."

Mama a semnat un document prin care s-a aratat de acord ca statul sa vada de copilele ei. Potrivit celor din spital femeia traieste cu un barbat care nu le recunoaste pe cele mici.

Aurelia Ciresanu, asistent maternal: "Nu stiu daca a venit sa ii vada, sa le aduca un pampers. I-am luat declaratie ce sa faca cu ei si a zis si sotul sa ramana la spital, dupa care a plecat acasa bine merci."

Autoritatile au inceput toate demersurile astfel incat Izabela, Cristina si Alexandra sa-si gasesca un camin si parinti iubitori.

Angelica Boceanu, Directia Protectia Copilului Mehedinti: "Dupa evaluarea starii de sanatate se vor cauta asistenti maternali profesionisti care sa ia in plasament cei trei copii/mama are o situatie materiala precara acasa si nu are conditii ca sa creasca cei trei gemeni si nici nu doreste acest lucru."

Cei care se ocupa de caz spun ca, atunci cand va fi posibil, ar fi de preferat ca fetitele sa fie adoptate de o singura familie si sa ramana astfel impreuna.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
MAI propune marirea pedepselor, pana la 12 ani de inchisoare, pentru traficantii de migranti

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a initiat un proiect de lege care vizeaza inasprirea sanctiunilor aplicate pentru traficantii ilegali de migranti, intarind astfel cadrul legal aflat la dispozitia institutiilor de aplicare a legii din Romania.

Dan Sova ramane sub control judiciar. Senatorul are interdictia de a se apropia sau a vorbi cu Victor Ponta

Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis sa mentina masura controlului judiciar fata de senatorul Dan Sova, trimis in judecata in dosarul "Turceni - Rovinari", el avand in continuare interdictia de a se apropia de Ponta si de a lua legatura cu el.

Fostul vicepremier Dan Nica a mers luni la DNA. Despre ce dosar a discutat cu procurorii anticoruptie

Europarlamentarul Dan Nica, fost ministru si vicepremier, s-a prezentat, luni dimineata, la sediul Directiei Nationala Anticoruptie.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.