Tribunalul București a respins cererea unei femei de a declara ilegală greva din învățământ. E și bună de plată

62354537

Tribunalul Bucureşti a respins vineri cererea depusă de o femeie, prin care solicita să fie declarată ilegală greva din Educaţie.

Potrivit deciziei instanţei, cererea a fost respinsă ca fiind introdusă de o persoană fără calitate procesuală activă.

De asemenea, femeia a fost obligată la plata sumei de 1.760 lei către Federaţia Naţională Sindicală "Alma Mater", reprezentând cheltuieli de judecată sub forma onorariului de avocat.

Hotărârea nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Conform portalului instanţelor, acţiunea a fost introdusă de Adela Sorinela Safta, având ca obiect "constatarea nelegalităţii grevei", fiind îndreptată împotriva a patru sindicate: Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia Sindicatelor din Educaţie "Spiru Haret", Uniunea Sindicatelor Europene din Educaţie și Federaţia Naţională Sindicală "Alma Mater".

Greva a fost declanșată pe 22 mai

Greva generală din educaţie a fost declanşată în data de 22 mai, principala revendicare fiind creşterea salariilor.

Liderii federaţiilor sindicale au respins propunerea Guvernului privind creşterea salariilor cu 1.000 lei brut lunar pentru personalul didactic şi cu 400 de lei pentru personalul nedidactic din învăţământ.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Accident pe șantierul autostrăzii Ploiești-Buzău. Doi tineri au fost duși de urgență la spital

Accident pe șantierul autostrăzii Ploiești-Buzău. Doi tineri au fost răniți după ce autoturismul în care se aflau a fost izbit violent de o basculantă.

 

Johnny Depp a cântat la București într-o ie făcută cadou de Viorica de la Clejani. Împlinește 60 de ani

Johnny Depp a făcut spectacol joi seară în București, pe scena de la Romexpo. Faimosul actor a venit însoțit de nume grele ale muzicii rock, alături de care a înființat o trupă, în urmă cu peste un deceniu.

Doi hoţi au făcut prăpăd într-un cartier rezidențial de la marginea Bucureştiului. De la un păgubit au furat 5.000 de euro

Poliţiştii sunt pe urmele a doi hoţi care şi-au făcut de cap într-un cartier de case de la marginea Bucureştiului. În puterea nopţii au luat la rând toate maşinile parcate, dar şi toate curţile.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.