Fostul presedinte Traian Basescu, la Instanta Suprema. "Acesta e cel mai umilitor dosar pe care puteam sa il am"

61837946

Fostul presedinte al Romaniei Traian Basescu s-a prezentat, miercuri dimineata, la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

La intrarea la Instanta Suprema, Basescu a raspuns catorva intrebari ale presei.

Intrebat de jurnalisti de ce a fost chemat in fata procurorilor, fostul sef al statului a declarat ca nu stie.

"Daca vreti sa discutam despre dosarul fiicei mele, din cate stiu de exemplu acea celebra instigare la abuz in serviciu este absolut jenanta ca si acuzatie si fabricata. Se vede ca e fabricata de procurorul de caz", a spus Traian Basescu.

Se pare ca este vorba despre dosarul in care Ioan Serb l-a acuzat ca nu si-a dat demisia in 2007, asa cum a promis. Pe 17 aprilie 2007, Basescu a afirmat ca, daca Parlamentul va vota suspendarea sa din functie, isi va da demisia in cinci minute. "In situatia in care, in pofida avizului Curtii Constitutionale, Parlamentul va vota suspendarea mea, in maxim cinci minute de la vot voi demisiona din functie si voi chema in fata electoratului si pe cei care au generat un abuz constitutional", spunea atunci seful statului, intr-o declaratie de presa. Ulterior, Basescu a renuntat la decizia de a demisiona, desi a fost suspendat.

Initial, doua instante au decis ca Basescu nu trebuie tras la raspundere penala in acest dosar iar procurorii au dat NUP. Dar Ioan Serb a mers acum la ICCJ cu aceeasi plangere.

Basescu spune ca ar mai fi la Instanta Suprema dosarul privind casa din Mihaileanu, despre care spune ca a fost redeschis printr-un "abuz" de Tiberiu Nitu, cel deschis in urma plangerii Gabrielei Firea si un dosar de spalare de bani. "Acesta e cel mai umilitor dosar pe care puteam sa il am, sa acuzi un fost presedinte de spalare de bani imediat ce si-a terminat mandatul arata si o lipa de decenta".

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Barbatul care a lovit mortal doi copii in Galati, apoi a fugit, a fost adus sub escorta in Romania. "Imi pare rau"

Tanarul care a lovit mortal cu masina doi copii, de 8 si 9 ani, in judetul Galati, luna trecuta, a fost adus azi-noapte in Bucuresti.

Retea de proxeneti din Campulung Muscel, anihilata de politisti. Aproape 80 de femei au fost exploatate

Perchezitii de amploare in Campulung Muscel, intr-un dosar de proxenetism.

Cascadorie pe sosea. Un barbat s-a rasturnat cu masina dupa ce a lovit o bordura intr-un sens giratoriu

Un accident ce seamana cu o cascadorie a avut loc marti noapte in judetul Ilfov. Un sofer care se indrept spre localitatea Bragadiru a pierdut controlul asupra volanului intr-un sens giratoriu si a lovit o bordura.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.