Trafic restricţionat pe Splaiul Independenţei din cauza lucrărilor la Planşeul Unirii. Ce rute ocolitoare pot fi folosite

×
Codul embed a fost copiat

Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii încep marţi, iar circulaţia pe Splaiul Independenţei, între Piaţa Naţiunile Unite şi Piaţa Unirii, va fi restricţionată.

"Începem refacerea Planşeului Unirii! Primele în zone în care vom lucra sunt cea din faţa hanului lui Manuc şi Parcul Unirii. În perioada lucrărilor, circulaţia pe Splaiul Independenţei, între Piaţa Naţiunile Unite şi Piaţa Unirii, este restricţionată, cu excepţia riveranilor", a anunţat primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă.

Potrivit primarului, se pot folosi următoarele rute ocolitoare:

* dinspre Corneliu Coposu şi Universitate - drum provizoriu prin Parcul Unirii;

* de pe Calea Victoriei va fi traseul: Naţiunile Unite - Palatul Parlamentului - Bulevardul Unirii;

Citește și
strazi deschise
Activități inedite în acest weekend pe Calea Victoriei. Lista și programul complet

* dinspre Eroilor - se face dreapta pe Bulevardul Libertăţii, apoi stânga pe Bulevardul Unirii.

Autorizaţia de construire pentru refacerea Planşeului Unirii a fost semnată de Nicuşor Dan în ultima sa zi de mandat de primar general al Capitalei.

Daniel Băluţă anunţa recent, într-o conferinţă de presă, că, potrivit autorizaţiei de construire, lucrările vor consta în regenerarea spaţiilor publice din zona Piaţa Unirii, refacerea structurii cuvei Râului Dâmboviţa, a Planşeului Unirii, vechi de aproape 100 de ani, a reţelelor edilitare, semnalizare şi marcaje rutiere, sistematizări pe verticală, executarea unor drumuri temporare, executarea unor instalaţii de irigaţii şi intervenţii temporare asupra fântânilor arteziene.

Lucrările vor fi împărţite în patru zone distincte: porţiunea din faţa Hanului lui Manuc, cea din parcul aflat în faţa Magazinului Unirea, cea din zona fântânilor şi cea dinspre Pasajul Unirii.

Parcul din faţa Magazinului Unirea va fi împrejmuit, vor fi transplantaţi copacii, o parte vor fi relocaţi, alţii defrişaţi, urmând să fie sădiţi alţii în compensare.

Pentru refacerea planşeului, în ambele etape de lucru constructorii vor începe cu desfacerea, înlăturarea grinzilor, a stâlpilor vechi şi înlocuirea acestora cu elemente noi. La final, va fi o structură complet nouă, preciza primarul.

Odată cu această lucrare, se va uni linia de tramvai care vine de la Sfânta Vineri cu linia de tramvai existentă la baza Dealului Mitropoliei.

„E nevoie să intervenim şi în ceea ce priveşte Pasajul Unirii, care şi el este o parte importantă a acestui proiect. Timpul estimat în care vom interveni şi în această direcţie este undeva între primăvara şi vara anului 2026, când estimăm că vom închide şi Pasajul Unirii, după ce (...) fazele de lucru despre care vorbim vor fi încheiate, ocazie cu care îl vom consolida, pe o parte, iar, pe de altă parte, vom reuşi să facem această joncţiune dintre cele două axe ale Bucureştiului, lucru care este imposibil astăzi, întrucât structura pe care s-ar sprijini liniile de tramvai nu duce greutatea nici a şinelor şi nici a tramvaiului", a afirmat primarul Băluţă, care a estimat că lucrările la Planşeul Unirii, pasaj şi pentru tramvai vor dura circa trei ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Ultimul spectacol al fântânilor din Piața Unirii, înainte de reabilitare, a adunat sute de bucureșteni cu chef de distracție
Ultimul spectacol al fântânilor din Piața Unirii, înainte de reabilitare, a adunat sute de bucureșteni cu chef de distracție

După căldura copleșitoare de peste zi, bucureștenii au ieșit seara din case în căutare de răcoare, dar și de distracție.

Activități inedite în acest weekend pe Calea Victoriei. Lista și programul complet
Activități inedite în acest weekend pe Calea Victoriei. Lista și programul complet

Weekendul acesta activităţile din programul „Străzi deschise - Bucureşti” au loc pe Calea Victoriei în data de 8 iunie, pe Str. Vasile Bacilă - Str. Poiana cu Aluni (sectorul 2) şi pe Splaiul Unirii (în zona Debarcaderului Timpuri Noi).

Centrul Capitalei va fi paralizat luni întregi. Încep reparaţiile la planşeul Unirii. Lucrările, împărțite în 4 zone | HARTĂ
Centrul Capitalei va fi paralizat luni întregi. Încep reparaţiile la planşeul Unirii. Lucrările, împărțite în 4 zone | HARTĂ

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a anunţat, luni, că, de săptămâna viitoare, vor începe reparaţiile la planşeul Unirii şi a explicat că lucrările vor fi împărţite în patru zone.

Recomandări
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro

Ministrul Radu Miruţă a anunţat că Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”
Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”

Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în protestele antiguvernamentale din Iran, conform Iran International, care citează surse oficiale și martori oculari

Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde
Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde

Autorităţile din Teleorman au anunțat că au constatat o creştere a indicatorilor de amoniu în Dunăre, după ce o navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde în zona Portului Zimnicea.