Sute de artiști din opt țări și-au prezentat tradițiile la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud

×
Codul embed a fost copiat

Viu și colorat, Festivalul Internațional de Folclor de la Aiud, din județul Alba, a adus pe străzi peste 300 de artiști din opt țări.

Aceștia îi vor purta pe spectatori, timp de patru zile, într-o călătorie pe meridianele lumii şi le vor oferi momente unice de muzică şi dans din țările pe care le reprezintă.

Străzile din Aiud au prins viață în aceste zile, după ce sute de artiști din opt țări, îmbrăcați în costume tradiționale, au oferit un spectacol inedit în centrul orașului. Acest ansamblu din Mexic, cu haine și măști colorate, te duc cu gândul la o lume de film și mariachi.

Ansamblurile tradiționale din România, admirate de participanții la festivalul din Aiud

Și dansurile ansamblurilor din România au fost admirate de public.

Andrei și Emilia dansatori Ansamblul „Doina Aiudului”: „O experiență foarte frumoasă având în vedere că fac cunoștință cu multe persoane din alte țări. Și încerc și eu să împărtășesc obiceiurile noastre românești cu alții.”

Citește și
retinut
Bătută de soț, o femeie din Craiova a cerut ajutor unui străin, pe internet, care a alertat Poliția și a salvat-o

Oana Badea, primar Aiud: „Vor și alte ansambluri folclorice din România care vor juca pe scena festivalului internațional de folclor.”

Pregătiți pentru un maraton de dans și muzică, artiștii din străinătate au încântat deja publicul cu o mică parte din momentele pregătite pentru festival.

Ce spun artiștii din Turcia, Serbia și Slovacia care au participat la Festivalul Folcloric de la Aiud

Cansu Ustael, Turcia: „Suntem din Turcia și prima dată aici. Am pregătit șase grupuri pentru acest festival, șase dansuri diferite din țara mea de la Marea Neagră la Mediterană.”

Dejana, Serbia: „O să prezentăm trei dansuri diferite din țara noastă pentru că avem costume și o cultură variate.”

Lukas, Slovacia: „Vrem să împărtășim tradițiile noastre, costumele noastre. Am pregătit mai multe dansuri din mai multe regiuni din Slovacia.”

Publicul s-a bucurat din plin de spectacol, iar parada ansamblurilor a fost un moment bun pentru toți ca să-i admire, dar și să-i filmeze pe dansatori.

Femeie: „Toți au fost frumoși, inspiră o stare de bine.”

Femeie: „Mi-a plăcut portul lor național, mi-a plăcut cum au dansat.”

În fiecare seară de festival, artiștii vor promova tradițiile și obiceurile din țările lor, iar spectacolele se vor termina duminică.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
Citește și...
Festival de modă inedit la Sibiu. Modelele au defilat printr-un cimitir de mașini și într-o fabrică de făină
Festival de modă inedit la Sibiu. Modelele au defilat printr-un cimitir de mașini și într-o fabrică de făină

Sibiul a găzduit pentru a 14-a oară, unul dintre cele mai inovative festivaluri de modă. Cele mai neconvenționale spații au devenit podiumuri de prezentare pentru colecțiile designerilor veniți din Europa.

Recomandări
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade

Vremea va deveni deosebit de rece în toată ţara în acest sfârşit de săptămână, iar în nordul Moldovei sunt estimate temperaturi de minus 10 grade pe parcursul zilei de sâmbătă.

Cum ar putea arăta Bucureștiul în 2035. Albia betonată a Dâmboviței va „înverzi”, Splaiul Unirii - eliberat de trafic
Cum ar putea arăta Bucureștiul în 2035. Albia betonată a Dâmboviței va „înverzi”, Splaiul Unirii - eliberat de trafic

Albia betonată a râului Dâmbovița, care “despică” Bucureștiul în două, se va transforma dintr-o “barieră” între sectoare într-un adevărat coridor verde-albastru, capabil să răcorească orașul, să aducă biodiversitate și să conecteze cartierele capitalei.

Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”
Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”

Joi noaptea, Rusia a lansat unul dintre cele mai puternice atacuri aeriene asupra orașelor ucrainene, din ultimele luni. Cel puțin 4 persoane au murit și alte 19 au fost rănite în Kiev.