Șoferi drogați pe șosele, în minivacanța de Rusalii. 10% dintre cei controlați au ieșit pozitiv la substanțe interzise

×
Codul embed a fost copiat

România a fost în vacanța de Rusalii, prost interpretata, însă, de zeci de şoferi prinşi drogaţi, la volan. Printre ei și copii - cum este cazul unui băiat de 15 ani din Satu Mare, care s-a răsturnat cu o mașină furată într-un sens giratoriu.

Adolescentul consumase canabis.

Pe un alt drum, un bărbat le-a spus poliţiştilor că a mâncat o salată cu oţet şi a luat o pastilă pentru dureri de cap în momentul în care agenţii l-au informat că este pozitiv la cocaină, canabis şi amfetamină.

În timp ce în mașina tinerilor se aude o manea despre viteză și poliție, băiatul de la volan accelerează până la 180 de kilometri pe oră. Șoferul are doar 15 ani, aşadar nu are permis de conducere.

Secvențele sunt surprinse pe o șosea cu două benzi din Satu Mare. Urmează accidentul. Autoturismul, care merge cu aproape 100 de kilometri pe oră peste limita legală, se înfige într-un sens giratoriu din zona unui pasaj rutier suprateran, și se răstoarnă. Pe lângă șofer, în mașină mai sunt doi băieți și o fată.

Citește și
Razie
Razii în Capitală. Polițiștii au dat amenzi de peste 20.000 de lei

După ce maşina s-a răsturnat, toți au reușit să părăsească autoturismul singuri, iar cei trei tineri care se aflau în spate, de teamă, iniţial au fugit de la locul accidentului. La scurt timp, băiatul de 15 ani, cel care se afla şi la volan, a ieşit pozitiv la testul rapid antidrog.

Surse din rândul poliției spun că adolescentul că ar fi consumat canabis.

Bogdan Marișca, pilot de raliuri:Cumva combinația clasică, să spunem, lipsă de permis, anturaj, alcool, substanțe interzise. Toate acestea generează acel teribilism. Nevoia de a ieși în evidență. Evident că și cei care sunt cu tine în mașină, și ei simt adrenalina. Așa încurajează toată povestea aceasta și așa s-au născut foarte multe tragedii.”

De această dată, cei din mașină au avut noroc. Băiatul de 15 ani trebuie să răspundă și pentru pentru furt. Mașina cu care s-a răsturnat îi aparține tatălui său, plecat la muncă în străinătate.

În ultimele patru zile, peste 80 de șoferi au fost găsiţi de polițiști drogați la volan - adică aproape 10% dintre cei controlați.

Monica Dajbog, purtător de cuvânt MAI: „Din cauza consumului de substanţe interzise, sau de alcool, ori pentru depăşirea vitezei, sau pentru alte abateri la regimul circulaţiei rutiere, 2.053 de şoferi au rămas fără permis de conducere.”

Oțetul și Ibuprofenul

Unul dintre cei în culpă a încercat să găsească o explicație - cel puțin bizară - după ce a ieșit pozitiv la cocaină, canabis și amfetamină.
Iată dialogul dintre el și agenți, prezentat pe Facebook, de ministerul de interne.


Agent: - Cocaină - pozitiv. Canabis - pozitiv. Amfetamină - pozitiv.

Șofer: - V-am zis, am mâncat o salată cu oțet.

Agent: - „Vedeți că le-ați încurcat. Salată cu oțet e scuza pentru cei care au băut. La dumneavoastră alcoolemia e zero. Altă problemă aveți. Sigur nu ați consumat nimic?

Șofer: - Sigur nu… și sigur e de la ibuprofen. Am luat un ibuprofen

Agent: - Și ați mâncat și o salată cu oțet. Și mai e ceva, o să stați puțin de vorbă cu colegii mei de acolo. Cu ei discutați despre farmacie. Cea de unde ați luat ibuprofen.

Șofer: - Păi nu l-am luat de la farmacie.

Acest şofer are acum dosar penal.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sorana Cîrstea, superbă și milionară! Bolidul de peste 200.000 de € achiziționat de sportivă
FOTO Sorana Cîrstea, superbă și milionară! Bolidul de peste 200.000 de € achiziționat de sportivă
Citește și...
Razie de amploare în Capitală. Zeci de șoferi au fost prinși băuți sau drogați la volan. VIDEO
Razie de amploare în Capitală. Zeci de șoferi au fost prinși băuți sau drogați la volan. VIDEO

Zeci de șoferi au rămas fără permise de conducere sau fără certificatele de înmatriculare ale mașinilor, după ce au fost trași pe dreapta în noaptea de sâmbătă spre duminică, la o razie din nordul Capitalei.

Razii în Capitală. Polițiștii au dat amenzi de peste 20.000 de lei
Razii în Capitală. Polițiștii au dat amenzi de peste 20.000 de lei

Şoferii care pornesc la drum băuţi, fie drogaţi, au fost din nou sub vizorul polițiștilor de la Brigada rutieră din Capitală.

În Franţa, şoferii de TIR sunt periodic ameninţaţi şi drogaţi, fără să ştie, în cabine, înainte să fie tâlhăriţi de migranți
În Franţa, şoferii de TIR sunt periodic ameninţaţi şi drogaţi, fără să ştie, în cabine, înainte să fie tâlhăriţi de migranți

Terorizaţi de bande agresive, prin parcările din străinătate, şoferii români de pe camioanele de marfă recunosc că nu sunt uniţi şi nu reacţionează atunci când colegii lor sunt în pericol.

Recomandări
Câți bani au declarat candidații la prezidențiale în prima săptămână de campanie. Unii cu zeci de milioane, alții cu zero
Câți bani au declarat candidații la prezidențiale în prima săptămână de campanie. Unii cu zeci de milioane, alții cu zero

Departamentul de Control al Finanțării Partidelor Politice și Campaniilor Electorale a publicat pe site sumele cheltuite și încasate de candidați în prima săptămână de campanie.

România a ajuns să importe educatoare din Asia pentru creșele și grădinițele private. Ce salarii vor avea
România a ajuns să importe educatoare din Asia pentru creșele și grădinițele private. Ce salarii vor avea

România urmează să primească din vara acestui an sute de educatoare și îngrijitoare din Asia pentru copiii din creșele și grădinițele private.

Trump se laudă că a trecut testul cognitic, parte a examenului medical anual.
Trump se laudă că a trecut testul cognitic, parte a examenului medical anual. "Am răspuns corect la toate întrebările"

"Am răspuns corect la toate întrebările", s-a lăudat preşedintele american- Donald Trump în fața reporterilor la bordul Air Force One,după un test cognitiv parte a examenului său medical anual.