Sindicaliştii din Educaţie vor protesta luni la Parlament împotriva măsurilor fiscale propuse de Guvern

protest educatie
Inquam Photos / Octav Ganea

Sindicaliştii din Educaţie vor protesta luni la Parlament faţă de măsurile fiscale propuse de Guvern, a anunţat vineri preşedintele Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Simion Hancescu.

"Protestul de luni este la Parlament, având în vedere că Guvernul va angaja răspunderea în Parlament. Este firesc să fim în faţa Parlamentului luni. Era programat protestul la Guvern. Avem aprobare şi pentru Parlament. Am fost prevăzători. (...) După cum văd că stau lucrurile, este foarte probabil în 8 septembrie deschiderea anului şcolar să fie în stradă în Bucureşti şi în toate oraşele din România. În premieră în ultimii 35 de ani facem o altă deschidere. Profesorii sunt cu elevii în stradă. Să dăm un semnal nu doar pentru România, ci şi pentru celelalte ţări", a afirmat Simion Hancescu, într-o conferinţă de presă.

Preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Educaţie "Spiru Haret", Marius Nistor, a spus că vor fi stabilite cu membrii de sindicat celelalte măsuri de protest care pot fi declanşate.

"Ne pregătim pentru începutul anului şcolar. Adică, în momentul în care colegii noştri vor veni în şcoli de la 1 septembrie, vom stabili foarte clar celelalte măsuri de protest care pot fi declanşate cu o acţiune de mare amploare pe data de 8 septembrie şi bineînţeles nu excludem absolut nimic, chiar şi greva generală. Colegii noştri vor decide", a spus Nistor.

Cei doi lideri de sindicat au subliniat faptul că deşi s-a semnat contractul colectiv de muncă, nu înseamnă că nu se mai pot organiza proteste.

Citește și
protest
Protest la Ministerul Finanțelor după tăierea unui spor. 9.825 de lei, venitul mediu net al angajaților

Critici dure la adresa creșterii normei didactice

"Măsura creşterii normei didactice este iresponsabilă, este cinică şi va bulversa un întreg sistem pe o miză financiară nesemnificativă. Suntem în data de 4 iulie, când aproape întreaga mişcare de personal este încheiată. Mai avem doar concursul de titularizare în data de 15 iulie", a spus Hancescu.

În opinia sa, mărirea normei didactice este o măsură cinică, pentru că va da "peste cap" întregul sistem de învăţământ.

"O şcoală care are 20 de profesori acum li se măreşte norma didactică cu două ore. Automat apar încă două ore. Problema este că acest surplus se va regăsi la fiecare profesor. Ce faci cu ei, că nu au la plata cu ora? Pentru cele două ore unde îi trimiţi? Îi trimiţi la o altă şcoală situată la o distanţă apreciabilă", a explicat liderul de sindicat.

Potrivit acestuia, mărirea numărului de elevi la clasă înseamnă că automat vor apărea clase "mai puţine" care au nevoie de nişte profesori.

"Pe acele formaţiuni de studiu au fost stabilite încă de anul trecut, au venit nişte oameni. Îi anunţi că de fapt trebuie să plece. Lucrurile sunt extrem de grave", a arătat Simion Hancescu.

El a spus că o altă măsură care va provoca "mari probleme" este schimbarea modului de plată la plata cu ora. "La plata cu ora schimbăm filosofia şi împărţim în aşa fel încât să fie doar 45% din valoarea unei ore pe care o ai în norma de bază", a afirmat sindicalistul.

Hancescu a afirmat că măsurile fiscale propuse de Guvern vor "sufoca" sistemul de învăţământ.

"Aşa cum stau lucrurile, tot acest pachet amplu va sufoca învăţământul, va face implozie. Sunt prea multe măsuri venite peste noapte care să poată fi suportate de către sistemul de învăţământ", a mai arătat liderul de sindicat. 

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
Citește și...
Controale stricte la Vama Sculeni, în semn de protest față de reducerile de sporuri. Timpii de așteptare vor crește
Controale stricte la Vama Sculeni, în semn de protest față de reducerile de sporuri. Timpii de așteptare vor crește

Angajații vămii Sculeni au început să efectueze controale mai stricte asupra tuturor mijloacelor de transport ce trec frontiera, în semn de protest față de tăierea semnificativă a sporului de condiții vătămătoare de la 1.500 de lei la 300 de lei brut.  

Protest la Ministerul Finanțelor după tăierea unui spor. 9.825 de lei, venitul mediu net al angajaților
Protest la Ministerul Finanțelor după tăierea unui spor. 9.825 de lei, venitul mediu net al angajaților

Măsurile de austeritate scot angajații statului în stradă. Angajaţii ANAF din mai multe judeţe, dar şi cei din Justiţie au declanșat proteste spontane, nemulțumiți de tăierea sporului pentru condiții vătămătoare.

Decizia radicală luată de Azerbaidjan, după ce un la un protest dintr-un oraș din Rusia au murit doi azeri
Decizia radicală luată de Azerbaidjan, după ce un la un protest dintr-un oraș din Rusia au murit doi azeri

Azerbaidjanul a anulat duminică evenimentele culturale rusești, ca reacție la acțiunile poliției ruse din Ekaterinburg, soldate pe 27 iunie cu moartea a doi azeri, informează EFE.  

Protest spontan la ANAF Ilfov și la Trezorerie. Salariații acuză Guvernul că ajustează bugetul „pe seama angajaților”
Protest spontan la ANAF Ilfov și la Trezorerie. Salariații acuză Guvernul că ajustează bugetul „pe seama angajaților”

Angajați ai administrației județene Ilfov a ANAF, ai Trezoreriei și DGAMC au protestat spontan vineri, fiind nemulțumiți de măsurile pe care Guvernul intenționează să le adopte pentru ajustarea deficitului bugetar.

Nou protest în faţa Ministerului Educaţiei împotriva intenției de a reduce fondurile alocate burselor
Nou protest în faţa Ministerului Educaţiei împotriva intenției de a reduce fondurile alocate burselor

Câteva zeci de studenţi şi elevi protestează vineri, în faţa Ministerului Educaţiei şi Cercetării, fiind nemulţumiţi de iniţiativa Guvernului de a schimba modul de calcul al fondului de burse.  

Recomandări
Moţiunea de cenzură, citită în plen. Bolojan: În afară de un exerciţiu politic, ce rost are această moţiune?
Moţiunea de cenzură, citită în plen. Bolojan: În afară de un exerciţiu politic, ce rost are această moţiune?

Moţiunea de cenzură depusă de AUR împotriva Executivului şi intitulată "Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată - afară cu Guvernul ipocrit" va fi dezbătută şi supusă votului luni, de la ora 15:45, în plenul Parlamentului.  

Reacția sindicaliștilor la sporul „de metrou” acordat și angajaților Metrorex de la etajul 9: „Nu este doar pentru subteran
Reacția sindicaliștilor la sporul „de metrou” acordat și angajaților Metrorex de la etajul 9: „Nu este doar pentru subteran"

Uniunea Sindicatul Liber Metrou (USLM) afirmă, într-un comunicat că sporurile nu sunt favoruri, ci obligații ale angajatorului pentru condițiile speciale de muncă în metrou.

 

Bolojan: Vom termina cu criteriile de performanţă de faţadă. Punem ordine în finanţe, stopăm risipa banului public
Bolojan: Vom termina cu criteriile de performanţă de faţadă. Punem ordine în finanţe, stopăm risipa banului public

Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, că în perioada următoare, vor face publice datele cu privire la conducerea şi indicatorii companiilor la care statul este acţionar majoritar şi vor termina cu criteriile de performanţă de faţadă.