Arafat, noul ministru al Sanatatii, Basescu a semnat decretul.Ponta: Arafat n-a vrut sa fie ministru

60550180

Presedintele Traian Basescu a semnat, miercuri, decretul de numire a lui Raed Arafat in functia de ministru al Sanatatii.

Potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale, presedintele Traian Basescu a semnat, miercuri, decretul pentru numirea lui Raed Arafat in functia de ministru al Sanatatii.

Raed Arafat ar urma sa depuna, in cursul zilei de miercuri, juramantul de investitura.

La inceputul lunii octombrie, premierul Victor Ponta a fost desemnat ministru interimar al Sanatatii, printr-un decret semnat de catre presedintele Traian Basescu.

Ponta a aratat atunci ca subsecretarul de stat Raed Arafat nu a dorit sa ocupe postul de ministru si ca, in calitate de sef al Guvernului, nici nu intentioneaza sa desemneze o alta persoana ca ministru pana la alegerile parlamentare din luna decembrie.

In 2 octombrie, premierul spunea ca Raed Arafat l-a informat ca nu vrea sa detina portofoliul Sanatatii dupa alegeri, in noul Guvern, el precizand ca, in aceasta situatie, va fi nominalizat un alt ministru, cu un mandat si o strategie clare.

Ponta a ocupat postul de ministru interimar dupa ce Vasile Cepoi a demisionat de la conducerea Ministerului Sanatatii.

Potrivit Constitutiei, art.107, alin.4, desemnarea de catre presedintele Romaniei a unui ministru interimar, la propunerea primului-ministru, se face pentru o perioada de cel mult 45 de zile.

Premierul anunta, in 26 octombrie, ca, la expirarea celor 45 de zile in care are dreptul sa ocupe postul de ministru interimar al Sanatatii, va desemna un alt membru al Guvernului sa exercite aceasta functie, precizand insa ca, de fapt, ministerul este condus de catre subsecretarul de stat Raed Arafat.

PONTA: ARAFAT NU A VRUT SA FIE MINISTRU

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, ca subsecretarul de stat Raed Arafat a acceptat sa ocupe postul de ministru al Sanatatii desi nu si-a dorit aceasta functie si a afirmat ca spera sa reuseasca sa il convinga pe acesta sa faca parte si din viitorul Guvern, dupa alegerile parlamentare.

"Raed Arafat nu si-a dorit sa ocupe aceasta functie. A acceptat numirea si va gestiona, asa cum a gestionat si in ultimele 30 zile de fapt si de drept activitarea Ministerului Sanatatii. Daca voi reusi sa-l conving si dupa 9 decembrie sa ramana in Guvern, cred va fi bine pentru Guvern, daca nu, sigur, domnia sa se va intoarce la ceea ce a facut - si a facut foarte bine in acesti foarte multi ani - si anume serviciul de asistenta medical de urgenta", a spus Ponta.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
Când și unde va fi înmormântat Mircea Lucescu. Va fi înhumat cu onoruri militare

Mii de oameni i-au adus un ultim omagiu legendarului antrenor Mircea Lucescu la Arena Naţională, miercuri şi joi.

Un acvariu cu tuneluri subacvatice, pe patru etaje, va fi construit în Constanța. Va costa peste 22 de milioane de euro

Constanța va găzdui unul dintre cele mai ambițioase proiecte turistice de pe litoralul românesc: un acvariu modern de peste 22 de milioane de euro, construit în vecinătatea Delfinariului.

De ce este atât de importantă Joia Mare în tradiția creștină. Seara, în biserică, se citesc Deniile

Este Joia Mare din Săptămâna Patimilor, o zi importantă pentru creștinii ortodocși. Mulți au mers la biserică și s-au spovedit, alții participă la slujbele de seară, numite Denii.

Recomandări
Ciclonul „Erminio” a readus iarna în România. Zăpezi și cea mai scăzută temperatură înregistrată vreodată la noi, în aprilie

În timp ce ne pregătim de Paște, iarna ne face o demonstrație de forță. La munte s-a așternut un strat nou de zăpadă care a adus și un record de frig pentru luna aprilie: minus 13 grade la Vârful Omu.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Am putea avea mai mulți militari americani pe teritoriul nostru

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania.