Protest față de primarii care dau pe bandă bani pentru Catedrala Mântuirii Neamului

×
Publicitate

''Vrem spitale, nu catedrale'', este sloganul unui protest care se desfăşoară în mediul online împotriva deciziei primarilor de a dona bani bisericilor şi Catedralei Mântuirii Neamului.

Mai mulţi cetăţeni din sectorul 1 al Capitalei s-au revoltat când au aflat că primarul lor vrea să aloce încă 10 milioane de lei Catedralei Naţionale. Oamenii se plâng că sunt alte priorităţi în sectorul lor.

Reprezentanţii Patriarhiei reamintesc însă ca în Anul Centenarului proiectul catedralei trebuie finalizat.

Mai mulţi cetăţeni nemulţumiţi din sectorul 1 al Capitalei au postat fotografii pe reţelele de socializare şi au scris despre problemele de care se lovesc zilnic: lipsa canalizării, spitale mizerabile sau transportul în comun.

''E singurul bulevard cu un singur autobuz şi 3 tramvaie, stăm cate 20 de minute, nu e normal atât timp cât noi plătim transportul'', explică un bucureștean.

''Grădinițele sunt supraaglomerate, străzile sunt un dezastru, a plouat ieri parcă eram la Veneţia, azi însă primăria vrea să doneze 10 mil de lei pentru catedrală, nu avem şcoli şi grădiniţe, dar ne mântuim”, susține un alt cetățean.

Donaţia de 10 milioane pentru catedrală trebuia votata joi în şedinţa consiliului local, însă spre surprinderea consilierilor şi cetăţenilor hotărârea a fost amânată.

''Eu ca şi primar şi consilierii locali PSD suntem de acord să dăm bani pentru catedrală, nu o facem azi, dar cu siguranţă o facem'', spune Dan Tudorache, primarul sectorului 1.

Reprezentanţii USR au anunţat că vor depune amendamente pentru a bloca toate donaţiile făcute de primarii pentru Catedrala Neamului.

Aceste proteste previzibile vin din partea unor organizații declarate anticreştine antiortodoxe. Că din cauza acestei catedrale nu s-au făcut şcoli grădiniţe pe care ni le dorim cu toţii sunt alte minciuni. Disfuncţionalităţile din spaţiul public sunt provocate de corupţie şi sursele corupţiei trebuie să fie obiectivul onest al celor ce au grijă onestă a banului public'', explică Vasile Bănescu, purtător de cuvânt BOR.

Construcţia Catedralei Neamului a început în 2010, iar în tot acest timp atât guvernul, cât şi primăriile au donat sume importante de bani. Anul trecut de pildă, guvernul a dat 25 de milioane de lei, în timp ce primăria generală 19.5 milioane.

Suma totală cheltuită de Primăria Generală pentru catedrală din 2011 până în prezent depăşeşte 73 de milioane de lei. Mai mult de jumătate s-au dat în mandatul primarului Gabriela Firea: peste 50 de milioane de le, dacă adăugăm şi suma pe care Firea vrea să o doneze şi anul acesta, 15 milioane de lei.

Catedrala Mântuirii Neamului este gata în proporţie de 85% şi în prezent are o înălţime de peste 60 de metri. Până acum s-au investit peste 80 de milioane de euro, însă urmează instalarea celor 370 de ferestre şi a celor 27 de uşi din bronz. Acum lucrează în 3 schimburi 600 de muncitori, pentru că totul să fie gata la data sfințirii, 25 noiembrie.

În total, catedrala va costa peste 100 de milioane de euro, din care 16 milioane se vor întoarce la stat sub formă de taxe.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Motivul pentru care bărbatul din Alba Iulia a atacat o copilă cu o șurubelniță. „Nu mai poate să-și controleze impulsurile”

Apar noi detalii în cazul fetiței de 12 ani din Alba Iulia, care a fost atacată cu o șurubelniță de un bărbat. Procurorii spun că suspectul a bătut-o și a înjunghiat-o pe copilă, apoi și-a îndreptat furia asupra tatălui ei.

Un taximetrist din Piatra-Neamț, mușcat și desfigurat de un tânăr de 19 ani. Agresorul susține că nu-și amintește nimic

Incident șocant și în Piatra-Neamț. Un taximetrist, atacat din senin pe stradă, apoi mușcat și desfigurat. Agresorul, un tânăr de 19 ani, a fost prins de polițiști și a declarat că nu-și amintește ce a făcut.

O femeie a fost ucisă de urs după ce a plecat să aducă animalele de la pășunat. Localnicii sunt îngroziți

Locuitorii unei comune din județul Bisitrița-Năsăud sunt îngroziți după ce o femeie a fost ucisă de un urs. Victima a mers pe câmp să strângă animalele lăsate la păscut și nu s-a mai întors.

Recomandări
Surse: După consultările din aceste zile, este puțin probabil să fie desemnat un premier. Nicușor Dan, 4 scenarii în calcul

După consultările din această săptămână, este puțin probabil să fie desemnat un premier, au precizat surse din Administrația Prezidențială pentru Știrile Pro TV.

Incident ”extrem de grav”, descoperit la primăria lui Piedone: ”O încălcare a normelor privind protecția datelor personale”

Filiala USR Sector 5 susține că a identificat și a sesizat ”autorităţilor competente” o nouă vulnerabilitate ”gravă” de securitate informatică în cadrul platformei online a Direcției de Impozite și Taxe Locale (DITL) Sector 5.

Cine participă la Summitul B9 de la București, găzduit de Nicușor Dan. Întâlnirea bilaterală fixată deja la Cotroceni (Surse)

Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice de miercuri (13 mai) care are loc la Palatul Cotroceni va fi găzduit de președintele Nicușor Dan și co-prezidat de liderul Poloniei Karol Nawrocki.