Profesor de Educație fizică din Prahova, arestat după ce a agresat sexual un elev

62502737
Shutterstock

Un profesor de Educaţie fizică a fost arestat preventiv după ce ar fi agresat sexual un elev de la o şcoală gimnazială din judeţul Prahova.

Inspectorul şcolar general adjunct al Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, Lorelli Urleţeanu, a confirmat, pentru AGERPRES, existenţa acestui caz, precizând că a fost vorba despre o singură plângere provenită de la Şcoala Gimnazială Berceni.

"Există un mandat de reţinere care a fost mai întâi pe 24 de ore, după care a fost prelungit la 30 de zile. A fost o singură plângere de la Şcoala Gimnazială Berceni. În acest moment, tot ce vă putem spune e că există acest mandat de arestare pe 30 de zile. În condiţiile Codului Muncii, i-a fost suspendat contractul de muncă pe perioada acestui mandat de arestare", a declarat sursa citată.

Potrivit acesteia, anterior nu au existat plângeri care să vizeze activitatea profesorului respectiv.

"Nu au existat niciun fel de plângeri împotriva dumnealui, din contră, a fost considerat că activitatea dumnealui se încadrează în toate standardele. Chiar a avut referinţe bune din partea şcolilor unde a fost", a afirmat Lorelli Urleţeanu.

Profesorul a lovit o fetiță și a atins un băiețel la organele genitale

Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova a comunicat că bărbatul în cauză este cercetat pentru agresiune sexuală asupra unui minor şi purtare abuzivă.

"În urma investigaţiilor efectuate a reieşit faptul că un bărbat de 37 de ani din municipiul Ploieşti, în perioada octombrie 2024-ianuarie a.c., ar fi agresat şi ar fi avut un comportament abuziv faţă de doi minori. În cauză, cercetările sunt continuate pentru stabilirea situaţiei de fapt şi luarea măsurilor legale care se impun", arată IJP.

Surse judiciare au precizat că profesorul ar fi lovit o fetiţă şi ar fi atins un băieţel în zona organelor genitale.

Conform portalului instanţelor de judecată, inculpatul a contestat măsura arestării preventive dispusă de Judecătoria Ploieşti, contestaţia urmând să fie judecată luni la Tribunalul Prahova. 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
O familie de români distrusă de un individ beat în Serbia. Fetiță de 8 ani și tatăl ei, morți în urma unui accident rutier

Tragedie în Serbia. O fetiţă de 8 ani şi tatăl ei, ambii români, au murit într-un accident rutier la doar câţiva kilometri de graniţă.

O școală din Galați a fost incendiată intenționat de un bărbat. Biroul directoarei și alte încăperi au fost vandalizate

Un individ a incendiat intenționat o sală de clasă dintr-o școală din comuna Drăgănești, județul Galați. Pompierii au fost chemați la miezul nopții și au salvat restul clădirii.

Ce pedeapsă a primit un șofer de 19 ani care a ucis, beat și fără permis, 3 tineri în Alba. Va plăti și daune de 900.000 euro

Autorul unui accident soldat cu trei morţi, produs în august 2023 pe drumul naţional DN 1, la Sântimbru, rămâne cu pedeapsa de 5 ani închisoare dispusă de instanţa de fond, potrivit soluţiei publicate, luni, pe portalul Curţii de Apel (CA) Alba Iulia.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.