Procurorul general al Romaniei: Parchetul instantei supreme evalueaza situatia in cazul lui Robert Turcescu

×
Publicitate

Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat ca Parchetul instantei supreme evalueaza situatia in cazul lui Robert Turcescu, dupa ce acesta a dezvaluit ca a fost ofiter acoperit.

De asemenea, conform sursei citate, Parchetul va comunica daca va fi luata o decizie privind o eventuala ancheta pentru o infractiune. "Evaluam imprejurarea si situatia creata. Daca aceasta situatie este de natura sa constituie sau sa ne duca pe noi la concluzia ca sunt indicii in legatura cu savarsirea unei infractiuni, ne sesizam. Daca nu, nu", a spus Tiberiu Nitu, la iesirea din sediul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), unde a participat la sedinta plenului. Intrebat cat va dura evaluarea, Nitu a spus ca nu poate sa dea o data pana la care se va stabili o decizie.

Intrebat care este procedura in acest sens si daca ministrul Apararii trebuie sa confirme ca Robert Turcescu a fost ofiter acoperit, Tiberiu Nitu a spus ca pentru a se sesiza Parchetul inaltei Curti de Casatie si Justitiei, in faza preliminara nu este necesara nicio confirmare. "Pentru a ne sesiza, nu trebuie sa ne confirme nimic intr-o faza preliminara. Noi evaluam daca sunt indicii in legatura cu savarsirea unei fapte prevazute de legea penala", a precizat Nitu.

Duminica, jurnalistul Robert Turcescu a dezvaluit pe blogul sau ca a fost locotenent colonel sub acoperire. Postarea intitulata "Marturisire si spovedanie" a fost insotita de copii ale unui livret militar cu fotografia sa si doua state de plata. Pe livretul militar apare stampila MApN - UM 02515. "Da, am fost lt -colonel sub acoperire. Public mai jos cateva dintre statele de plata, cu sumele de bani pe care le-am primit", a scris Turcescu pe blogul personal. "Am ales sa nu-l tradez pe bunul Dumnezeu si sa fac aceasta marturisire publica. Refuz sa fiu Iuda in fata lui Christos, chiar daca astazi, celor ce vor citi si vor vedea acest text poate ca nu le va fi foarte clar ce se intampla. Rugati-va pentru mine si cu mine sa fim iertati si izbaviti. Sunt pregatit sa indur oprobiul public, il merit, dar sper sa avem parte de legi si de judecatori drepti. Cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Va cer iertare tuturor", a scris acesta.

Duminica seara, intr-o emisiune la postul B1 TV, el a confirmat ca documentele sunt reale, fara a spune al carei institutii ar fi fost ofiter acoperit. Turcescu a spus ca este dispus oricand va fi chemat in fata judecatorului sa spuna tot ceea ce stie despre aceste documente. Robert Turcescu a anuntat totodata ca se retrage din presa. MApN a precizat luni ca nu face niciun fel de comentariu legat de cazul jurnalistului Robert Turcescu, ministerul precizand ca aplica legile tarii si ca, daca se vor constata nereguli, alte institutii ale statului sunt abilitate sa se pronunte. "In legatura cu informatiile referitoare la Robert Turcescu, aparute in spatiul public in ultimele zile, facem urmatoarele precizari: Ministerul Apararii Nationale nu face niciun fel de comentariu pe marginea acestui subiect. MApN aplica legile tarii si considera ca dezbaterile care pot aduce atingere imaginii Armatei Romaniei nu sunt benefice. Daca se vor constata nereguli, alte institutii ale statului sunt abilitate sa se pronunte", se arata intr-un comunicat al MApN.

Citește și
Cum au reacționat elevii blocați în Dubai din cauza războiului când și-au revăzut părinții. Au fost așteptați cu cadouri
Cum au reacționat elevii blocați în Dubai din cauza războiului când și-au revăzut părinții. Au fost așteptați cu cadouri

Fostul ministru al Apararii Corneliu Dobritoiu declara, luni, ca Robert Turcescu face "o mascarada", el precizand ca livretul militar atesta calitatea de cadru militar in rezerva, si nu activ, iar cadrele in rezerva nu primesc solda decat pentru perioadele de concentare pentru pregatire militara. El a mentionat ca in cazul ofiterilor in rezerva acestia "primesc solda doar in situatia in care sunt concentrati pentru activitati de pregatire militara, si numai pentru perioada respectiva".

In anul 2012, Ministerul Apararii Nationale a confirmat ca jurnalistul Robert Turcescu primise gradul de locotenent-colonel. Turcescu aparea pe o lista impreuna cu politicieni, fosti ministri, primari, presedinti, alti jurnalisti. Atunci, Robert Turcescu, a sustinut, intr-o scrisoare adresata MApN, ca pentru el acest lucru reprezinta o „regretabila eroare” si solicita de urgenta „indreptarea acestei situatii prin revenirea la starea de fapt: cetatean roman care nu si-a satisfacut stagiul militar si, prin urmare, nu poate apartine corpului ofiteresc al Armatei Romane”. Robert Turcescu spunea, ca in situatia in care nu i se va anula gradul primit „in mod accidental”, va „actiona in judecata MApN pentru prejudicii grave de imagine si tragerea la raspundere a celor care se fac vinovati de acest lucru".

MApN a dat publicitatii in august 2012 o lista cu cei carora le-au fost acordate grade militare in perioada 2010-2012 si pentru care s-au inregistrat nereguli, in care apareau inclusiv politicieni, sportivi renumiti si in care se regasea si numele lui Robert Turcescu. Ulterior, ministerul a retras toate aceste grade acordate cu nereguli.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat ungurii când au văzut lista lui Mircea Lucescu
Cum au reacționat ungurii când au văzut lista lui Mircea Lucescu
Citește și...
Cum au reacționat elevii blocați în Dubai din cauza războiului când și-au revăzut părinții. Au fost așteptați cu cadouri
Cum au reacționat elevii blocați în Dubai din cauza războiului când și-au revăzut părinții. Au fost așteptați cu cadouri

„Ne-au lipsit aripile” – a spus cu lacrimi în ochi una dintre mamele care vineri și-au îmbrățișat copiii întorși din Dubai.

Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila
Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit după ce un TIR și o mașină s-au ciocnit, în Brăila

Două femei au murit şi un bărbat a fost rănit, vineri, într-un accident rutier produs în zona localităţii Lanurile, judeţul Brăila, după ce un TIR şi un autoturism s-au ciocnit.

MAE: Fiica lui Victor Ponta nu apare în sistemul e-Consulat și nu a cerut asistență. „Nu putea fi pe nicio listă”
MAE: Fiica lui Victor Ponta nu apare în sistemul e-Consulat și nu a cerut asistență. „Nu putea fi pe nicio listă”

Purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Ţărnea, spune că fiica Dacianei Sârbu şi a lui Victor Ponta nu apare în evidenţele consulare şi în sistemul gestionat de MAE, pentru gestionarea situaţiilor de criză.

Recomandări
Ordonanța pentru reforma administrației, atacată la Curtea Constituțională de Avocatul Poporului
Ordonanța pentru reforma administrației, atacată la Curtea Constituțională de Avocatul Poporului

Avocatul Poporului a trimis Curţii Constituţionale a României o sesizare în legătură cu Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului care vizează reforma administraţiei publice centrale şi locale.  

Premierul Bolojan a cerut sprijinul Emiratelor Arabe Unite pentru facilitarea zborurilor românilor care vor să revină în țară
Premierul Bolojan a cerut sprijinul Emiratelor Arabe Unite pentru facilitarea zborurilor românilor care vor să revină în țară

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a avut vineri o convorbire telefonică cu Alteţa Sa Şeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan, Preşedintele Emiratelor Arabe Unite.

Război în Iran, ziua a șaptea. O rachetă de croazieră, interceptată și distrusă de saudiți; SUA evacuează „mii” de persoane
Război în Iran, ziua a șaptea. O rachetă de croazieră, interceptată și distrusă de saudiți; SUA evacuează „mii” de persoane

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns în cea de-a șapte zi și continuă să se intensifice. Într-o nouă fază a operațiunilor, avioanele de luptă israeliene au lansat noi atacuri asupra Iranului. Și bastionul Hezbollah din Beirut a fost lovit puternic.